Pogoda
21.01.2019 12:22

Fortnite pralnią brudnych pieniędzy. Przestępcy wpadli na prosty pomysł

Fortnite, najbardziej dochodowa gra 2018 roku, jest podobno używana przez przestępców do prania brudnych pieniędzy. Wykorzystują do tego procederu graczy.

Fortnite
foto: materiały prasowe

To już nie jest nawet szał – to prawdziwe szaleństwo. Fortnite, gra battle royale Epic Games, stała się kulturowym fenomenem.

Netflix, największy płatny serwis VoD na świecie, właśnie popularną darmową grę wskazuje jako swojego najgroźniejszego konkurenta – wiele osób woli zasiąść do komputera lub konsoli i sobie pograć, niż spędzić ten czas na oglądaniu filmów lub seriali.

Fortnite został także wskazany jako największy problem drużyny NBA New York Knicks – zawodnicy drużyny mają według trenera nałogowo grać po nocach, przez co są w złej formie psychofizycznej na treningach i meczach.

Fortnite w 2018 roku przyniósł 2,4 mld dolarów przychodu – wszystko to mimo tego, że jest to tak naprawdę darmowa gra. Gracze mogą sobie kupować kosmetyczne dodatki, nie wpływające bezpośrednio na rozgrywkę – stroje i tańce zwycęstwa.

Fortnite stał się pralnią brudnych pieniędzy

Popularność gry na całym świecie wykorzystują przestępcy, dla których Fortnite stał się prostym sposobem na legalizację pieniędzy pochodzących z „szemranych” źródeł – najczęściej z kradzionych kart kredytowych.

Przestępcy kupują za cudze pieniądze walutę Fortnite – V-dolce – które odsprzedają z atrakcyjnymi zniżkami chętnym graczom. Na ich konta trafiają więc zupełnie legalne pieniądze, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń.

Skala tego problemu nie jest znana – Epic nie skomentował oskarżeń i nie podał tym samym żadnych statystyk. Specjaliści wskazują na to, że możliwość odsprzedawania waluty w grze jest na rękę oszustom, gdyż umożliwia im działanie.

Kupujecie V-dolce w Fortnite?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry