Pogoda
23.03.2020 12:09

Francuscy bezdomni karani są grzywnami za nieprzestrzeganie domowej kwarantanny

Pandemia koronawirusa staje się nierzadko źródłem dość kuriozalnych sytuacji. W takiej właśnie znaleźli się bezdomni, na których nakładane są grzywny za... nieprzestrzeganie domowej kwarantanny.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Rządy państw robią wszystko, co w ich mocy, by zapanować nad nadzwyczajną sytuacją, jaką jest pandemia koronawirusa. Wprowadzone zaostrzenia i środki bezpieczeństwa prowadzą jednak czasem do powstania naprawdę kuriozalnych sytuacji. W szczególnym położeniu znaleźli się francuscy bezdomni. Jak podaje portal Bezprawnik, karani są oni za to, że nie przebywają w domach w trakcie kwarantanny. 

Koronawirus: francuscy bezdomni karani grzywnami za nieprzestrzeganie domowej kwarantanny

W ramach walki z pandemią koronawirusa, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił przed tygodniem krajową politykę samoizolacji. Wprowadzono tym samym obowiązek domowej kwarantanny. Jest to obowiązek bezwzględny, a jego złamanie wiąże się z karą w postaci grzywny. Jej wysokość waha się w przedziale 38-135 euro.

WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?
WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?
Przeczytaj także WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?

Co jednak z tymi, którzy nie mają możliwości poddania się kwarantannie w domowym zaciszu? Bezdomni przebywający na ulicach Paryża, Lyonu i Bajonny mieli się znaleźć w trudnej sytuacji. Grozić ma im nie tylko zarażenie COVID-19, ale także kara grzywny. Jak podaje bowiem serwis Euronews, zdaniem funkcjonariuszy policji, bezdomni łamią obowiązek domowej kwarantanny. 

Jurek Owsiak
Jurek Owsiak
Przeczytaj także WOŚP zainwestował w walkę z koronawirusem już 20 milionów złotych

Jak niedorzecznie by to nie brzmiało, francuskie organizacje pozarządowe podają, że we wspomnianych wcześniej miastach miało dojść już do wielu sytuacji, w których na bezdomnych nałożono kary grzywny. Te same doniesienia napływają od Maud Bigot, dyrektor oddziału Samu Social w Lyonie. 

Foto: Everett Collection/ East News
Foto: Everett Collection/ East News
Przeczytaj także J.K. Rowling zniosła prawa autorskie do "Harry'ego Pottera". Wspomaga tak walkę z koronawirusem

Jak rozwiązać problem? Francja ma już wkrótce pójść w ślady naszego kraju i stworzyć specjalną sieć miejsc, w których bezdomni będą mieli szansę poddać się samoizolacji. 

Zobacz też: Sophie Turner skomentowała słowa o koronawirusie nieodpowiedzialnej gwiazdy Marvela: "Je*ać twoją wolność!" 

Tagi: Newsy koronawirus