Pogoda
21.09.2018 13:27

Frostpunk dostał nowy, darmowy scenariusz – Upadek Winterhome

Walka o przetrwanie na lodowym pustkowiu wysysa nadzieję i zmienia ludzi w potwory. A co się stanie, gdy ratując ludzi i miasto będzie miało się świadomość, że nic nie powstrzyma zbliżającej się katastrofy?

Frostpunk Upadek Winterehome
foto: zrzut ekranu

Frostpunk to przyjęta niebywale gorąco polska gra o zlodowaceniu planety i ludzkich serc. Gracz, budując być może ostatnie miasto na Ziemi, musi dokonywać wyborów pomiędzy przetrwanie człowieczeństwa, a ludzkości – jak pisaliśmy w naszej recenzji Frostpunka, gra jest w stanie niepostrzeżenie, metodą małych kroczków, zmienić każdego w nowego (na szczęście wirtualnego) Stalina i Hitlera.

Jak daleko można się posunąć, żeby ocalić miasto i jego mieszkańców, zmagając się nie tylko z zabójczym dla ciał mrozem, ale także zabijającym dusze brakiem nadziei? W pierwszym scenariuszu, jaki został oddany do dyspozycji graczy, wiara w przetrwanie została zdruzgotana, gdy do mieszkańców zarządzanego miasta dotarła wiadomość o zniszczeniu Winterhome –ziemi obiecanej, która miała dać im schronienie, wikt i opierunek na otaczającej ich lodowej pustyni.

Losom tego właśnie miasta mamy okazję przyjrzeć się w dodatku Upadek Winterhome, który zgodnie z zapowiedzią został udostępniony przez 11 bit studios zupełnie za darmo. Już od samego początku widać, że nie będzie łatwo – miasto dostaje się w nasze ręce, gdy szaleje w nim pożoga niszcząca zabudowania i zabijająca mieszkańców, którzy tłumnie wystąpili przeciwko poprzedniemu kapitanowi osady. A to dopiero początek kłopotów.

Upadek Winterhome – darmowy scenariusz do Frostpunka

W spadku po poprzedniku otrzymujemy nie tylko zrujnowane budynki i morale, lecz także zasady, których zazwyczaj porządni ludzie starają się wystrzegać – na przykład przymusowej pracy dzieci w najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych warunkach.

11 bit studios postarało się, żeby o nadchodzącej nieuchronnej katastrofie Winterhome nie można było myśleć zbyt dużo – zachowana została wymagana intensywność zaangażowania w podnoszenie się z ruin i kolan, co wymaga dużego skupienia i konieczności nieustannego monitorowania miasta – dla dobra jego mieszkańców i dla dobra swojego, jako że osadnicy są na granicy wyczerpania i czekają tylko na pretekst, żeby odpłacić się za swój ciężki los osobie, która została odpowiedzialna za jego poprawienie.

foto: zrzut ekranu

Przypomina o tym już pierwsza zadanie – oczyszczenie pogorzeliska i usunięcia z widoku ciał mieszkańców, którzy zginęli w pożarze.

Na graczy czekają nowe zdarzenia wpływające na odzyskiwanie (lub tracenie) nadziei oraz fala za falą kryzysów, które mogą przyczynić się do upadku miasta. Nigdy nie wiadomo, czy ten najnowszy nie będzie tym ostatnim, i czy miasto, w budowanie którego włożyło się tego serca, nieuchronnie przegra walkę z żywiołem i ludzką naturą.

Upadek Winterhome dostępny jest za darmo dla wszystkich posiadaczy Frostpunka. Jeśli nie macie jeszcze gry – możecie upolować go za pół ceny (59,90 zł) w Biedronce. Wyprzedaż rozpoczyna się 24 września 2018.

Zamierzacie przeżyć Upadek Winterhome?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry