Pogoda
28.02.2020 14:28

GIS ostrzega przed sztucznym haszyszem. „Może powodować zgon”

Główny Inspektor Sanitarny wydał oficjalne ostrzeżenie dotyczące sztucznego haszyszu, znanego jako „hasan”. Jak ostrzega instytucja, stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych.

sztuczny haszysz
foto: materiały prasowe GIS

Nowy narkotyk pojawił się na ternie województwa łódzkiego, coraz częściej zaczynają go oferować dilerzy także z innych rejonów kraju.

Przejęty sztuczny haszysz został szczegółowo przebadany. Wykryto w nim substancję czynną działającą znacznie mocniej niż ta występująca w marihuanie.

Drug Dealer Simulator
Drug Dealer Simulator
Przeczytaj także Dzięki nowej polskiej grze możecie nauczyć się trudnego fachu dilera narkotyków

GIS ostrzega, że hasan jest wyjątkowo groźny. Plastyczna masa do palenia ma zazwyczaj czarny, brunatny lub żółty kolor.

"

Z informacji jakimi dysponuje Główny Inspektorat Sanitarny wynika, iż w obecnie zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie 4F-MDMB-BINACA, który już w małym stężeniu działa na receptory kannabinoidowe, silniej od Δ9-THC – składnika marihuany. "

GIS w trosce o zdrowie Polaków wydał oficjalne oświadczenie o niebezpieczeństwach zażywania sztucznego haszyszu.

gis_hasan_02

GIS ostrzega przed sztucznym haszyszem. Hasan może zabić

Hasan wywołuje bardzo groźne skutki uboczne. Główny Inspektorat Sanitarny przytoczy następujące przykłady:

"

Powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. Stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych. "

GIS apeluje, żeby w razie napotkania osoby zażywającej sztuczny haszysz należy natychmiast zadzwonić pod 112 i wezwać pomoc medyczną. Hasan to nie jedyny problem, z którym borykać musi się GIS:

"

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne. "

Polska zaczyna coraz śmielej dbać o zdrowie swoich obywateli. W ramach przeciwdziałania chorobom nowotworowym cena paczki papierosów ma w ciągu najbliższych lat wzrosnąć do niebotycznych poziomów.

Zobacz także: Rząd podwyższa akcyzę na papierosy. Cena ma wzrosnąć do 60 zł za paczkę 

Co jest najbardziej uzależniające?

Tagi: Newsy