Pogoda
27.02.2019 17:45

GOG wycofuje się z Gwarancji Uczciwej Ceny

Wszystko, co dobre, kończy się przedwcześnie. GOG oficjalnie poinformował, że nie zamierza kontynuować programu Gwarancji Uczciwej Ceny, w ramach której gry oferowane przez polską platformę kosztowały tyle samo w każdym kraju.

GOG
foto: zrzut ekranu

GOG nie ukrywa, że decyzja takiej wagi nie przyszła łatwo – Polacy od samego początku podkreślali, że stawiają przede wszystkim na fair play. Oferowane na platformie gry są pozbawione uciążliwych zabezpieczeń DRM, znienawidzonych przez rzesze graczy na całym świecie.

Gwarancja Uczciwej Ceny wpisywała się w traktowanie klientów w sposób partnerski – GOG obiecywał, że nie będzie różnicował cen gier w zależności od regionu, w którym są sprzedawane, i wszyscy będą mogli je kupić za dokładnie tyle samo pieniędzy.

Było to możliwe, gdyż GOG poświęcał część swojego zysku na pokrycie różnic w cenach regionalnych:

"

Stworzyliśmy System Gwarancji Uczciwej Ceny (GUC), aby wyrównać różnice w cenach gier pomiędzy poszczególnymi krajami. Niektóre gry na GOG.COM są dostępne w cenach regionalnych, to znaczy że cena danej gry w pewnych krajach może być wyższa niż w Ameryce Północnej. Tam gdzie gry są droższe, zwracamy Wam równowartość różnicy w cenie w formie Funduszy Portfela GOG. Aby zobrazować to na liczbach, średnio zwracamy użytkownikom 12% ceny gier z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach zwrot sięga nawet 37%. "

Sklep Epic Games
Sklep Epic Games
Przeczytaj także Epic Game Store uruchomiony – cały 2019 rok z grami za darmo

GOG kończy program Gwarancja Uczciwej Ceny

Taki system mógł działać, jeśli GOG zarabiał wystarczająco dużo, żeby subsydiować zakupy graczy. Czasy jednak się zmieniają, na rynek wchodzą nowi gracze, i zysk jednostkowy na sprzedawanych tytułach znacznie zmalał.

"

W przeszłości, pokrywając te dodatkowe koszty, nadal byliśmy w stanie wygenerować zysk ze sprzedaży. Niestety, nie jest to już możliwe. Wraz ze zwiększeniem udziału twórców gier w zyskach ze sprzedaży, nasz własny udział w nich maleje. Niezależnie od wszystkich pozostałych aspektów, jesteśmy sklepem i nie możemy sobie pozwolić na sprzedaż gier ze stratą. "

GOG tłumaczy także, że dzięki zrezygnowaniu z programu GUC jego oferta może znacznie się polepszyć.

"

Wycofanie GUC jest dla nas niezwykle trudną decyzją. Jednak krok ten da nam możliwość zapewnienia lepszych warunków współpracy z twórcami gier, co z kolei pozwoli nam rozszerzyć katalog o więcej starannie wyselekcjonowanych tytułów, zarówno klasyków, jak i nowości - oczywiście bez DRM. "

Zobacz także: >> Wiedźmin: Edycja Rozszerzona za darmo na GOG-u <<

Z Gwarancji Uczciwej Ceny można korzystać na dotychczasowych zasadach do 31 marca 2019. Fundusze zgromadzone w programie można wykorzystać do roku od momentu otrzymania ostatniego zwrotu.

Gdzie najczęściej kupujcie gry?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry