GPD Win - laptop o wielkości smartfona

Michał Tomaszkiewicz
29.03.2016 16:24
GPD Win - laptop o wielkości smartfona Fot. materiały prasowe

GPD Win to pracujący pod kontrolą systemu Windows 10 laptop wyposażony w procesor Intel Atom. Nie wyróżniałby się na tle komputerów przenośnych gdyby nie to, że może... zmieścić się w kieszeni.

Ekran urządzenia ma przekątną 5,5 cala, jest to rozmiar identyczny z wyświetlaczami stosowanymi w dużych modelach smartfonów. GPD Win nie dzieli smukłości z telefonami – ma 2,2 cm grubości – ale za to oferuje fizyczną klawiaturę qwerty oraz przyciski służące do kontrolowania gier.

GPD Win

Rozmiary przenośnego komputerka sprawiają, że nie sprawdzi się on szczególnie dobrze jako maszyna do pisania i przeglądania stron internetowych. Twórcy przekonują, że jego zastosowanie powinno być inne, stąd wbudowany kontroler do gier.

GPD Win ma być przenośną konsolka do gier, na której pograć będzie można w najgłośniejsze tytuły pojawiające się w świecie PC. Możliwości sprzętu – komputer ma być wyposażony czterordzeniowy procesor Atom X5-Z8550 i zintegrowany układ graficzny – nie wystarczą co prawda do uruchamiania najnowszych tytułów, jednak i tak lista dostępnych gier będzie imponująca.

Wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 1280x720 punktów; urządzenie może być obsługiwane za pomocą dotyku. Ekran zabezpieczony jest szkłem Corning Gorilla Glass 3.

Komputerek wyposażony jest w 4 GB RAM i 64 GB przestrzeni dyskowej, z której spora część używana jest jednak przez system Windows 10 Home. Obszar dostępnej pamięci na dane może być rozszerzony o 128 GB poprzez kartę micro-SD.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Twórcy przekonują, że z powodu małych rozmiarów ekranu zgodnie z polityką licencyjną Microsoftu zarówno system operacyjny, jak i pakiet Office dostępny jest dla użytkowników indywidualnych za darmo.

Wbudowany akumulator o pojemności 6000 mAh ma umożliwiać odtwarzanie materiałów wideo przez 8 godzin, czas grania będzie krótszy. GPD Win może komunikować się z otoczeniem dzięki karcie sieci bezprzewodowej zgodnej ze standardem 802.11 b/g/n oraz modułowi Bluetooth 4.0.

Komputerek waży 300 gramów i został wyceniony na 499 dolarów, podczas trwania kampanii crowdfundingowej na indiegogo (do końca kwietnia 2016 roku) GPD Win można zakupić za 299 dolarów.

Miniaturowy laptop będzie musiał konkurować o względy klientów ze sprawdzonym pomysłem, polegającym na dołączeniu do tabletu zewnętrznej klawiatury – jak rozwiązanie sprawdza się w praktyce można zobaczyć w naszym teście Surface Pro 4.

Wolelibyście taki minikomputerek czy tablet z dopinaną klawiaturą?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.