Pogoda
13.09.2016 11:51

GTA polem doświadczalnym dla autonomicznych aut

Jeśli myślicie, że Grand Theft Auto daje swoim graczom wyłącznie możliwość przywłaszczania cudzych samochodów lub przejeżdżania przypadkowych ludzi bez powodu, jesteście w błędzie...

GTA polem doświadczalnym dla autonomicznych aut
foto: kadr z wideo

Tak naprawdę dzięki tej grze rzeczywisty świat może stać się lepszym miejscem. Wszystko za sprawą grupy naukowców z Darmstadt University z Niemczech, współpracujących z Intel Labs. Wspólnymi siłami zdołali opracować sprytną metodę importu danych z GTA do komputerów, tak by te finalnie mogły posłużyć do nauki autonomicznych samochodów sprawniejszego poruszania się po drogach.

Zdaniem badaczy, dane zaimportowane z nowoczesnych gier mogą być „prawie tak dobre lub nawet niekiedy lepsze” od tych uzyskanych w rzeczywistych warunkach. W dodatku takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie kosztów rozwoju systemu autopilota.

Twórcom udało opracować się specjalne oprogramowanie, które potrafi rozpoznać różne obiekty na drodze w grze. W rezultacie udało im się zwiększyć efektywność procesu pozyskiwania przetworzonych danych, które następnie są wykorzystywane do nauczania autonomicznych pojazdów rozróżniania pieszych i innych obiektów.

Naturalnie rzecz biorąc, im lepszy system autopilota uda się opracować, tym bezpieczniej będzie na drogach – to nie podlega wątpliwości. Jednak to nie wszystko. Zaawansowane autonomiczne auta będą potrafiły skutecznie zredukować korki.

Tymczasem wielu producentów samochodów robi co w ich mocy, żeby czym prędzej wprowadzić do seryjnej produkcji auta autonomiczne. Dlatego też Google, Ford, Volvo, Uber i Lyft stworzyli koalicję mającą na celu przeforsowanie prawa zezwalającego na wprowadzenie na drogi publiczne pojazdów wykorzystujących technologię autonomiczną.

Z kolei National Highway Traffic Safety Administration ma wysokie oczekiwania względem nowoczesnych autopilotów. Według badań, ich wprowadzenie do masowej produkcji mogłoby zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków nawet o 50%.

Ankieta przeprowadzona przez MaritzCX wskazuje, że największą gotowość do skorzystania z systemów autonomicznych wyrażając kierowcy na co dzień jeżdżący Mercedesami oraz Infiniti.

Tagi: Duperele