Pogoda
28.03.2017 12:40

Gadżet zamienia tanie wino w drogi trunek

Wystarczy kilkuminutowa sesja, żeby pożegnać smak siarczyn i uwypuklić bogate aromaty kryjące się w winie, przy okazji zmniejszając kaca, jakiego można nabawić się podczas testowania, czy Velv Wine Oxygenator naprawdę działa.

Gadżet zamienia tanie wino w drogi trunek
foto: MauritsV, CC BY-SA 2.0

Producent gadżetu – na razie dostępnego tylko w USA – zaleca, żeby przez uzdatnieniem wina odlać odrobinę na później. Dzięki temu będzie można ocenić, czy rzeczywiście Velw czyni cuda.

Zamiana pośledniego trunku w wino, które pieści podniebienie miękkimi, jedwabnymi aromatami jest możliwa dzięki wystawianiu wina na działanie niemal czystego (stężenie wynosi 99,5%) tlenu.

Zamiast wykonywać powolną (i nie przynoszącą odpowiedniego napowietrzenia) dekantację, wystarczy wsunąć końcówkę gadżetu do butelki – generowane przez nie mikrobąbelki tlenu mają według producenta minimalizować występowanie tanin i siarczyn.

Producent gadżetu zaleca, żeby młode czerwone wina – takie jak Cabernet Sauvignon, Merlot, Bordeaux, Zinfandel czy Syrah – wystawiać na działanie czy Velv Wine Oxygenator przez 5 do 7 minut.

Winom białym – na liście znalazły się Burgundy, Chardonnay i Viognier – wystarczy sesja trwająca 3 do 5 minut.

Jednak kapsułka z tlenem ma wystarczyć do uszlachetnienia 5-10 butelek.

Bycie koneserem wina nie będzie tanią przyjemnością – sam gadżet został wyceniony na 300 dolarów, naboje z tlenem sprzedawane są w dwupakach kosztujących 25 dolarów. Możliwość uwypuklania aromatów tańszych trunków może jednak sprawić, że oszczędności na zakupach droższych butelek szybko zwróci się prawdziwym smakoszom.

Większość Polaków bardziej zainteresują zapewne wieści z Chin, które wdrożyły na skalę przemysłową produkcję alkoholu etylowego z węgla kamiennego – na początek nieco nieśmiało, z mocą przerobową wynoszącą 100 000 ton rocznie.

Birofili i amatorów fotografii może z kolei zainteresować fakt, że ich piwo może posłużyć do wywołania analogowej kliszy fotograficznej.

Które tanie wino było najlepsze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety