Pogoda
24.02.2016 09:36

Galaxy S7 i LG G5 nie zainstalują aplikacji na karcie pamięci

Samsung znalazł sposób, żeby jednocześnie wysłuchać i nie wysłuchać swoich fanów – Galaxy S7 i S7 Edge mają co prawda sloty kart micro-SD, ale nie można będzie na nich instalować programów. Taka sama niespodzianka czeka właścicieli LG G5.

Galaxy S7 i LG G5 nie zainstalują aplikacji na karcie pamięci
foto: kadr z wideo

Jest to wynikiem decyzji o nie zastosowaniu w smartfonach producentów nowej funkcji Androida 6.0, nazywanej „adoptable storage”. Pozwala ona traktować pamięć wewnętrzną telefonów oraz zewnętrzną, na karcie SD, jako jedną przestrzeń dla aplikacji i danych. System operacyjny (i programy na nim uruchamiane) nie są w stanie odróżnić, której części pamięci używają.

Dzięki temu praktycznie wszystkie dane używane przez Androida mogą być zapisane na karcie micro-SD. Zaleta ta ma jednak swoją cenę – system operacyjny musi odpowiednio sformatować kartę, która dodatkowo jest szyfrowana. Oznacza to, że zapisane na niej informacje będą widoczne tylko i wyłącznie na smartfonie, w którym karta została zainicjalizowana.

Takie samo rozwiązane zostało wprowadzone przez Microsoft we wczesnych wersjach systemu Windows Phone i wywołało tak dużo kontrowersji, że korporacja wycofała się z tego pomysłu.

Wykorzystanie systemu „adoptable storage” może być ogromną wadą dla użytkowników przyzwyczajonych do możliwości szybkiego przenoszenia danych ze smartfona na inne urządzenia przez proste przełożenie karty SD.

Samsung i LG zgodnie stwierdzili, że wolą zastosować starszy system obsługi kart SD, na których będą mogły być zapisywane dane (muzyka, zdjęcia i filmy) w sposób możliwy do odczytania w innych urządzeniach.

Smartfony Samsung Galaxy S7 i S7 Edge mogą obsłużyć kartę micro-SD o pojemności 200 GB; LG G5 deklaruje gotowość do wykorzystania karty mogącej zmieścić nawet 2 TB. Aplikacje będą mogły być jednak instalowane w podstawowej pamięci, wynoszącej standardowo 32 GB (Galaxy S7 i S7 Edge oferowane w przedsprzedaży oferują taką pojemność), z czego dla użytkownika będzie dostępne nieco ponad 20 GB.

Teoretycznie nie jest to mało, jednak użytkownicy chcący maksymalnie wykorzystać możliwości najszybszych dostępnych na rynku smartfonów grając w najnowsze i najbardziej wymagające gry mogą błyskawicznie zapełnić dostępną przestrzeń – codziennością stają się tytuły zajmujące ponad 1 GB pamięci.

Opcja zmiany ustawień użytkowania karty pamięci powinna być dostępna z poziomu systemu operacyjnego – będzie jednak musiała być świadomie wybrana przez właściciela telefonu. Użytkownicy, którzy zdecydują się na lekką modyfikację systemu (uzyskanie praw administratora - roota) będą mogli tez korzystać z oprogramowania przenoszącego pliki aplikacji na kartę pamięci, nie wszystkie programy będą mogły być w ten sposób przetransferowane.

Wolicie łatwy dostęp do plików czy możliwość instalowania aplikacji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung lg