Gangster porwał pielęgniarzy i zmusił do darmowego szczepienia najbiedniejszych

18.11.2019 12:23
Gangster porwał pielęgniarzy i zmusił do darmowego szczepienia najbiedniejszych Fot. AP/East News

Thomaz Vieira Gomes, brazylijski gangster znany jako 2N, w obliczu epidemii żółtej febry postanowił ratować mieszkańców swojego terenu w sposób, który był mu dobrze znany: porwał dwóch pracowników medycznych i zmusił do darmowej pracy dla siebie.

W 2018 roku Brazylia zmagała się z epidemią żółtej febry. Choroba doprowadziła do śmieci dziesiątek osób, a profilaktyka stosowana przez rząd nie było prowadzona wystarczająco intensywnie, żeby móc ochronić wszystkich obywateli. Najbiedniejsi praktycznie nie mogli liczyć na szybką pomoc.

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia zaplanowało co prawda przeprowadzenie szczepień ochronnych wśród milionów obywateli, akcja realizowana była jednak wolno, a mieszkańcy faweli nie mieli co liczyć na priorytetowe traktowanie.

Przeczytaj także

Z pomocą najbiedniejszym przyszedł gangster 2N, który dzięki temu dorobił się miana „współczesnego Robin Hooda”. Poszukiwany listem gończym przestępca porwał dwóch pielęgniarzy i zmusił do przeprowadzenia darmowych szczepień wśród mieszkańców Salgueiro, jednej z najbiedniejszych dzielnic Rio de Janeiro, bazy gangstera.

Gangster zorganizował darmowe szczepienia dla najbiedniejszych. Porwał dwóch pielęgniarzy i ukradł medykamenty

2N razem z członkami swojego gangu podjechał pod szpital dwoma czarnymi samochodami. Przestępcy wdarli się do środka, ukradli szczepionki i strzykawki, a także porwali dwóch pielęgniarzy.

Łupy oraz personel medyczny przewieziono następnie do jednego z barów w Salgueiro, gdzie przeprowadzono akcje darmowych szczepień dla mieszkańców faweli. Nie podano, ile osób skorzystało z akcji, można jednak być pewnym, że inicjatywa gangstera mogła uratować wiele żyć. Szczepienia trwały wiele godzin.

Po zakończeniu akcji pielęgniarze zostali odwiezieni do szpitala. Porwani zapewnili, że byli dobrze traktowani, a gangsterzy chcieli tylko, żeby szansę na szczepienie otrzymały osoby, które z placówki medycznej zostałyby odprawione z kwitkiem.

Oficjalnie akcja gangstera została oczywiście potępiona, były minister zdrowia w Brazylii napisał jednak na Twitterze, że działania 2N były „służbą dla społeczeństwa”.

Zobacz także: Przemytnicy używali komiksów, żeby szmuglować narkotyki 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.