Pogoda
17.12.2019 14:50

Geralt i Ciri nie będą planetą i gwiazdą. Wybrano inne nazwy dla polskiego układu planetarnego

Międzynarodowa Unia Astronomiczna przeprowadziła konkurs na nazwy gwiazd i okrążających je planet pozasłonecznych. Każdy kraj dostał prawo wybrania nazwy, w głosowaniu internautów w Polsce wygrał bezapelacyjnie Geralt i Ciri. Ostatecznie wybrano jednak inną nazwę.

planeta Pirx
foto: M. Mizera, CC BY 4.0

Konkurs na nazwanie planety pozasłonecznej to część obchodów stulecia istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Każdy z krajów członkowskich otrzymał prawo do nazwania jedne egzoplanety.

Polsce przypadł obiekt BD+14 4559 b, odkryty przez zespół polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK.

planeta BD+14 4559 b
planeta BD+14 4559 b
Przeczytaj także Zagłosuj na polską nazwę dla gwiazdy i planety. Geralt i Ciri trafi na nieboskłon?

Poszukiwanie nazwy dla polskiej planety pozasłonecznej rozpoczęło się w czerwcu 2019 roku. Wtedy to zaczęto zbierać propozycje dwóch nazw, jednej dla gwiazdy, drugiej dla planety. Naukowcy wybrali następnie 7 najlepszych, na które internauci mogli oddawać swoje głosy.

Proponowanymi dla planety pozasłonecznej BD+14 4559 b i jej gwiazdy nazwami były:

  • Geralt i Ciri
  • Jantar i Wolin
  • Piast i Lech
  • Polon i Rad
  • Solaris i Pirx
  • Swarog i Weles
  • Twardowski i Boruta

Jak nietrudno się domyśleć, faworytami polskich internautów była ta pierwsza para i taka rekomendacja została przekazana Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Organizacja postanowiła jednak wybrać dla gwiazdy i egzoplanety inną nazwę.

Znamy polską nazwę gwiazdy i planety BD+14 4559 b. To nie Geralt i Ciri

IAU od początku podkreślała, że propozycje przysyłane przez kraje członkowie nie są wiążące. Wydawało się jednak, że naukowcy wezmą sobie do serca głos internautów i na niebie pojawi się najsłynniejszy Polak na świecie.

Wiedźmin Geralt
Wiedźmin Geralt
Przeczytaj także „Tygodnik Powszechny”: Geralt najsłynniejszym Polakiem na świecie. Co z papieżem Polakiem?

Naukowcy pozostali jednak przy propozycjach literackich. BD+14 4559 b to oficjalnie Pirx, który krąży wokół gwiazdy Solaris.

solaris_pirx_02

Uhonorowano w ten sposób Stanisława Lema, światowej sławy pisarza SF, który mianem Solaris ochrzcił niezrozumiałą dla ludzi, inteligentną planetę. Pirx to z kolei bohater cyklu opowiadań pokazujących podbój Układu Słonecznego.

Zobacz także: Powstaną gry na podstawie powieści Stanisława Lema. Pierwsza wpisze się w gatunek Atompunk 

Która para nazw podoba się Wam najbardziej?

Tagi: Duperele