Pogoda
10.08.2020 12:24

Gitara Jimiego Hendrixa została sprzedana za prawie milion złotych na aukcji

216 tysięcy dolarów - tyle przyszło zapłacić kupcowi za japońską gitarę należącą niegdyś do Jimiego Hendrixa. Przed aukcją jej wartość szacowano na 50 tysięcy.

Gitara Jimiego Hendrixa została sprzedana za prawie milion złotych na aukcji
foto: Everett Collection/East News

Japońska gitara w kolorze sunburst należała niegdyś do Jimiego Hendrixa. Została wyceniona na 50 tysięcy dolarów, ale cena instrumentu szybko zaczęła iść w górę, kończąc na 216 tysiącach dolarów, czyli prawie milionie złotych. Jak podaje GWS Auctions, Hendrix grał na niej niedługo po odejściu z amerykańskiej armii w 1962 roku, jeszcze zanim stał się sławny.

Gitara Jimiego Hendrixa sprzedana za prawie milion złotych

Jak czytamy w opisie instrumentu na stronie domu aukcyjnego:

"

Kiedy Jimi opuścił bazę Fort Campbell, przeprowadził się do Clarksville, w stanie Tennessee, gdzie przez kilka miesięcy grał w Chitlin’ Circuit z artystami pokroju Wilsona Picketta, Slima Harpo, Sama Cooke'a, Ike'a, Tiny Turner i Jackiego Wilsona. Potem przeprowadził się do Harlemu w Nowym Jorku, gdzie został do późnego 1966 roku. "

Gitarzysta
Gitarzysta
Przeczytaj także Jimi Hendrix zdetronizowany! Oto najlepszy gitarzysta wszech czasów według czytelników brytyjskiego magazynu

Kiedy Hendrix przeniósł się do Londynu w 1966 roku, żeby zacząć zespół Experience (i przy okazji stać się globalną ikoną muzyki gitarowej), pozostawił swoją gitarę w mieszkaniu przyjaciela, Mike'a Quashie'ego w Nowym Jorku. Później mężczyzna napisał list, który gwarantował autentyczność instrumentu. Został on dołączony do aukcji.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu damy Brigette Kruse z domu GSW Auctions:

"

Ta gitara to część historii Jimiego Hendrixa. Nigdy wcześniej nie mieliśmy w naszej ofercie tak wspaniałego instrumentu, który łączy ze sobą ogromną wartość oraz historyczne znaczenie. "

Zdjęcia sprzedanej gitary możecie zobaczyć klikając tutaj.

Jimi Hendrix
Jimi Hendrix
Przeczytaj także Jimi Hendrix pojawi się w najnowszym filmie "Bill & Ted Face the Music"
Tagi: Rock News Jimi Hendrix