Pogoda
22.11.2016 11:56

Giulią przejechał Silverstone z zasłoniętymi szybami

Brytyjskie przedstawicielstwo włoskiej marki postanowiło uczcić huczny debiut najnowszej Giulii na wyspach w raczej nietypowy sposób...

Giulią przejechał Silverstone z zasłoniętymi szybami
foto: materiały prasowe

Firma zabrała dwa modele Alfy Romeo Giulii w topowej odmianie Quadrifoglio na Silverstone. Czerwony egzemplarz miał zasłonięte szyby czarną taśmą i był prowadzony przez Eda Morrisa, najmłodszego Brytyjczyka startującego w wyścigach Le Mans 24. Drugi pojazd poruszał się tuż za tym pierwszym autem, a jego kierowca podawał wskazówki dotyczące toru jazdy.

giulia2

Po dwóch dniach praktyk, Edowi udało się pokonać okrążenie w czasie 1:43.3 minuty. Co prawda to wynik daleki od najlepszego, ale wciąż robi zdumiewające wrażenie zważywszy na fakt, że 65 lat wcześniej kierowca F1 – Nino Farina – ustanowił najlepszy czas okrążenia, pokonując tor w 1 minutę i 44 sekundy.

Morris nie ukrywał, że to była jedna z najdziwniejszych rzeczy, jakich się podjął w swoim życiu:

"

Prowadziłem setki samochodów, ale nigdy takiego, który miałby zasłonięte szyby. Dla mnie, jako kierowcy wyścigowego, naturalne jest przekraczanie granic samochodu oraz własnych. Podczas jazdy Alfą Romeo Giulią byłem świadomy jej niesamowitych możliwości. Skupiłem się na zadaniu, próbując ustanowić rekord przejazdu. "

Nie ma wątpliwości co do tego, że Alfa Romeo Giulia QV to samochód, który nie musi nikomu niczego udowadniać. Wystarczająco do wyobraźni przemawia fakt, że tym samochodem długą pętlę Nurburgringu pokonano w zaledwie 7 minut i 32 sekundy, co jest iście oszałamiającym wynikiem. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę walory praktyczne tego modelu, a także niewygórowaną cenę zakupu. W polskim salonie za topową odmianę następcy 159 przyjdzie nam zapłacić 359 000 zł za wariant z 6-biegową skrzynią ręczną.

giulia3

Auto skrywa pod maską 2,9-litrowy silnik zaprojektowany przy współpracy z Ferrari. Inżynierowie wykrzesali z niego 510 KM i 600 Nm maksymalnego momentu obrotowego, przekazywanego na tylną oś. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje Alfie 3,9 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 307 km/h. Do tego imponuje niska masa własna wyrażana w 1524 kilogramach.

Jednak Giulia QV nie jest pozbawiona wad. Ten samochód zasłynął także tym, że... utknął na podjeździe.

Tagi: Duperele Alfa