Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych. Co z koncertami?

09.03.2020 11:38
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych. Co z koncertami? Fot. Shutterstock

GIS oficjalnie poinformował, że z powodu zagrożenia epidemią koronawirus SARS-CoV-2 wydał wojewodom rekomendację odwołania wszystkich imprez masowych organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych z liczbą uczestników większą niż 1000.

Koronawirus SARS-CoV-2 spędza sen z oczu epidemiologom. Patogen jest wyjątkowo zaraźliwy i śmiertelnie niebezpieczny dla osób starszych, mających obniżoną odporność lub cierpiących na przypadłości układu oddechowego.

Polska przez długi czas nie miała potwierdzonych przypadków COVID-19, gdy jednak zdiagnozowano chorobę powodowaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 u pierwszego pacjenta, liczba chory zaczęła przyrastać lawinowo.

Przeczytaj także

W związku z realnym niebezpieczeństwem wybuchu epidemii coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zakazu organizowania imprez masowych. Wojewoda śląski zadecydował na przykład o zakazie wpuszczania publiczności na Intel Extreme Masters 2020, światowym święcie esportowym organizowanym w katowickim Spodku.

Przeczytaj także

Do tej pory były to jednostkowe decyzje, teraz jednak, po rekomendacji wydanej przez Głównego Inspektora Sanitarnego, odwoływanie imprez będzie na porządku dziennym.

GIS rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych dla więcej niż 1000 osób

Główny Inspektor Sanitarny wydał oświadczenie po wzięciu udziału w zebraniu na temat sytuacji związanej z występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

Rekomendacja daje wojewodom podstawę do odwoływania imprez masowych spełniających podane przez GIS warunki. Trzeba więc liczyć się z tym, że koncerty dużych gwiazd mające odbyć się w halach widowiskowych mogą nie dojść do skutku.

W zależności od rozwoju sytuacji rekomendacja może objąć także imprezy masowe o mniejszej liczbie uczestników. Jeśli zagrożenie epidemią okaże się być naprawdę poważne, odwołane mogą zostać wszystkie wydarzenia dla większej liczby osób.

O wprowadzenie zakazu imprez masowych apelowała wcześniej Naczelna Izba Lekarska.

Zobacz także: Koronawirus powodem odwołania imprez masowych w Polsce? Jest apel Naczelnej Izby Lekarskiej 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.