Pogoda
08.11.2018 12:45

Google Arts&Culture stworzyło wystawę „Stulecie polskiej sztuki”

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało włączone do projektu Google Arts&Culture – ponad 70 prac z kolekcji instytucji stało się główną atrakcję nowej wystawy Google dedykowanej stuleciu polskiej sztuki.

Google Arts&Culture Stulecie polskiej sztuki
foto: zrzut ekranu

Wybrane przez Google prace pochodzą z kolekcji 28 polskich instytucji kultury, które zgodziły się udostępnić eksponowane prace na stworzonej przez Google platformie. Wszystkie zostały dokładnie obfotografowane przez specjalistyczny sprzęt Google Art Camera.

"

Obraz w gigapikselowej rozdzielczości składa się z ponad miliarda pikseli i może pokazać szczegóły niewidoczne dotąd gołym okiem. Właśnie po to stworzyliśmy Art Camera, zrobotyzowany aparat fotograficzny wykonany w celu uzyskania zdjęć o najwyższej możliwej rozdzielczości. Dzięki niemu, po raz pierwszy w Polsce, sfotografowano muzealne dzieła, w tym “Dziewczynkę z chryzantemami” - jeden z najdoskonalszych obrazów Olgi Boznańskiej, będących w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. "

Muzeum Narodowe w Krakowie w Google Arts&Culture

Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie można obejrzeć wybierając się na wirtualny spacer – Google sfotografowało zbiory aż w 5 oddziałach Muzeum (Gmach Główny Muzeum Narodowego, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”).

Dzieła polskich artystów znalazły się w przygotowanej przez Google kompilacji „Stulecie polskiej sztuki” z okazji 100-lecia odzyskana przez Polskę niepodległości.

"

Nowosielski, Wyspiański, Boznańska, Malczewski - to tylko część wielkich twórców, których prace prezentowane są na wystawie Stulecie polskiej sztuki, którą uruchomiliśmy dziś na Google Arts&Culture. Można tu zgłębić tajniki sztuki wybitnego reżysera teatralnego Tadeusza Kantora, zobaczyć na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem i dowiedzieć się, co na temat współczesnej sztuki myśli artysta, projektant i wydawca książek Honza Zamojski. "

W ramach aktualizacji Google Arts&Culture na platformie pojawiły się też fotografie wysokiej rozdzielczości słynnej „Damy z Gronostajem” Leonarda Da Vinci - obraz na żywo można podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Teatr Wielki - Opera Narodowa przygotował z kolei nową wystawę „Paddymania. Ignacy Paderewski - dyplomata i celebryta”.

Zwiedzicie wystawę Google?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet