Pogoda
10.04.2018 14:00

Google Chrome zmienia wygląd na 10. urodziny

Użytkownicy przeglądarki Chrome mogą szykować się na zmiany – twórcy chcą uczcić dekadę obecności programu na rynku zmianą interfejsu użytkownika. Ma być ładniej i wygodniej, chociaż… nie dla wszystkich. Przedsmak zmian można sprawdzić już teraz.

logo Google Chrome
foto: materiały prasowe

Obecny wygląd przeglądarki Chrome został zaprojektowany w zgodzie z językiem stylistycznym Material Design, stworzonym z myślą o urządzeniach mobilnych i aplikacji na Androida – choć najwięcej go widać tak naprawdę w menu ustawień.

Osoby, które śledzą uważnie prace nad przeglądarką, a w szczególności leżącej u podstaw Chrome aplikacji Chromium, zauważyły wprowadzenie zmian do znanego (i opatrzonego) interfejsu – zmiany zostały określone nazwą Material Design 2. Google szybko się co prawda połapało i poprawiło to na „zmiany optymalizujące pod względem obsługi dotykiem”, internet jednak tak łatwo nie da się nabrać.

Nie jest to jeszcze finalna wersja wyglądu – ta, jak wskazują głosy wprost z Google, ma zostać zaprezentowany 2 września 2018, podczas obchodzenia 10. urodzin Chrome. Można jednak zorientować się, w jakim kierunku chce podążać korporacja, co z kolei może też rzucić nieco światła na inne plany giganta.

Google Chrome z ulepszonym interfejsem dotykowym

Odblokowanie nowego wyglądu przeglądarki jest proste – wystarczy wkleić do pasku adresu poniższy tekst:

chrome://flags/#top-chrome-md

Problem w tym, że włączenie nowego wyglądu, dostępne jako opcja w „UI Layout for the browser's top chrome”, możliwe będzie tylko w nowych, testowych wydaniach Chrome – w wersjach stabilnych, używanych przez większość użytkowników, na rozwijanej liście nie pojawi się wpis „Touchable”, wybranie którego zmieni (po restarcie) wygląd przeglądarki.

Pasek adresu zyskał zaokrąglone rogi i został wyraźnie poszerzony, tak samo jak pasek kart i same karty – to przystosowanie do obsługi Chrome za pomocą dotyku. Obecne elementy interfejsu są zbyt małe, by móc wygodnie obsługiwać przeglądarkę bez użycia myszy czy touchpadu.

foto: zrzut ekranu

Być może nacisk Google na stworzenie nowego interfejsu dotykowego przeglądarki związany jest z planami popularyzacji Chromebooków, a także z rozwijaniem zupełnie nowego systemu operacyjnego, który ma działać jednakowo dobrze na smartfonach i komputerach, znanego obecnie jako Fuchsia. Koncentrowanie się na interfejsie dotykowym może sprawić, że pogorszy się wygoda korzystania z przeglądarki na klasycznych komputerach.

Który wygląd Chrome bardziej Wam się podoba?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery