Pogoda
28.06.2016 15:36

Google Earth nie wyglądało jeszcze tak pięknie

Takich wyraźnych zdjęć jeszcze w Google Earth i Google Maps nie było – dzięki ujęciom z nowego satelity i żmudnej obróbce fotografii uzyskano piękne, pełne szczegółów widoki.

Google Earth nie wyglądało jeszcze tak pięknie
foto: Google Earth

Nie było to łatwe – jak przyznaje Google, udostępnione właśnie materiały to wynik dokładnej analizy danych dostarczonych przez satelitę Landsat 8. Zdjęcia, które posłużyły jako podstawa do nowych ujęć w Google Earth zajmowały łącznie ponad 1 PB (petabajt, czyli milion gigabajtów).

Oprogramowanie przygotowane przez wyszukiwarkę sprawdziło każdy piksel na milionach zdjęć, żeby wybrać najbardziej wyraźny. Owocem tych działań jest mozaika złożona z najlepszych dostępnych punktów, z której usunięto zakłócenia i chmury (wybierając piksele z różnych zdjęć robionych o różnych porach).

Nowe widoki oferują więcej szczegółów i lepiej odwzorowane kolory. Wynika to bezpośrednio z możliwości satelity, który jest wyposażony w lepszą optykę niż jego poprzednik Landsat 7 (i który na dodatek uległ awarii i przesyłał zdjęcia z artefaktami) i wykonuje zdjęcia z 2 razy większą częstotliwością.

Google pochwalił się wynikami swojej pracy i trzeba przyznać, że jest na co popatrzeć. Tak wygląda lodowiec na Alasce:

foto: Google Earth

Tak zaś prezentują się nowe ujęcia szwajcarskich Alp:

foto: Google Earth

Nowe widoki można oglądać w aplikacji Google Earth oraz włączając widok satelitarny w Google Maps. Bardziej szczegółowe zdjęcia będą pokazywać się stopniowo – wśród podanych przez wyszukiwarkę przykładów znalazło się zdjęcia pokazujące jezioro Bałhasz w Kazachstanie.

foto: Google Earth

Czy zdjęcia Waszych okolic są już zmienione?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Google