Google Earth nie wyglądało jeszcze tak pięknie

Michał Tomaszkiewicz
28.06.2016 15:36
Google Earth nie wyglądało jeszcze tak pięknie Fot. Google Earth

Takich wyraźnych zdjęć jeszcze w Google Earth i Google Maps nie było – dzięki ujęciom z nowego satelity i żmudnej obróbce fotografii uzyskano piękne, pełne szczegółów widoki.

Nie było to łatwe – jak przyznaje Google, udostępnione właśnie materiały to wynik dokładnej analizy danych dostarczonych przez satelitę Landsat 8. Zdjęcia, które posłużyły jako podstawa do nowych ujęć w Google Earth zajmowały łącznie ponad 1 PB (petabajt, czyli milion gigabajtów).

Oprogramowanie przygotowane przez wyszukiwarkę sprawdziło każdy piksel na milionach zdjęć, żeby wybrać najbardziej wyraźny. Owocem tych działań jest mozaika złożona z najlepszych dostępnych punktów, z której usunięto zakłócenia i chmury (wybierając piksele z różnych zdjęć robionych o różnych porach).

Nowe widoki oferują więcej szczegółów i lepiej odwzorowane kolory. Wynika to bezpośrednio z możliwości satelity, który jest wyposażony w lepszą optykę niż jego poprzednik Landsat 7 (i który na dodatek uległ awarii i przesyłał zdjęcia z artefaktami) i wykonuje zdjęcia z 2 razy większą częstotliwością.

Google pochwalił się wynikami swojej pracy i trzeba przyznać, że jest na co popatrzeć. Tak wygląda lodowiec na Alasce:

foto: Google Earth Fot. foto: Google Earth

Tak zaś prezentują się nowe ujęcia szwajcarskich Alp:

foto: Google Earth Fot. foto: Google Earth

Nowe widoki można oglądać w aplikacji Google Earth oraz włączając widok satelitarny w Google Maps. Bardziej szczegółowe zdjęcia będą pokazywać się stopniowo – wśród podanych przez wyszukiwarkę przykładów znalazło się zdjęcia pokazujące jezioro Bałhasz w Kazachstanie.

foto: Google Earth Fot. foto: Google Earth

Czy zdjęcia Waszych okolic są już zmienione?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.