Google Pixel 3a – fotografie lepsze od iPhone’a za 1/3 ceny

Michał Tomaszkiewicz
08.05.2019 10:39
Google Pixel 3a – fotografie lepsze od iPhone’a za 1/3 ceny Fot. kadr z wideo

Google Pixel to udana, ale dość droga linia smartfonów. Sytuacja zmieniła się podczas konferencji Google I/O 2019, gdy zaprezentowano modele Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL. Ich ceny zaczynają się od 399 dolarów.

Alphabet – korporacja-matka Google – stara się zdywersyfikować źródła przychodu, tak by nie być uzależnionym tylko i wyłącznie od sprzedaży reklam w wyszukiwarce. Ważnym elementem strategii rozwoju amerykańskiego giganta stał się segment sprzętowy, powiązany z mającym kluczowe znaczenie głosowym Asystentem Google.

Według wizji Google, to właśnie komendy wydawane głosowo, w języku naturalnym, stanowią interfejs przyszłości – dlatego też powstały między innymi głośniki Google Home, których zadaniem jest słuchanie i wykonywanie poleceń domowników wydawanych Asystentowi Google.

Pomocna sztuczna inteligencja została skojarzona także ze smartfonami opracowanymi przez Google – na obudowie nowych modeli znajduje się specjalny przycisk, którego zadaniem jest przywoływanie Asystenta. Nie zapomniano o nim także przy projektowaniu nowych, budżetowych telefonów Google – modeli Pixel 3a i Pixel 3a XL.

Przeczytaj także

Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL – specyfikacje techniczne

Nowe modele Pikseli pozycjonowane są jako smartfony ze średniej półki cenowej – inżynierowie Google, szukając oszczędności, musieli zrezygnować z kilku cech wyróżniających rodzinę telefonów Pixel.

Różnicę można będzie odczuć przede wszystkim w szybkości działania telefonów – przeznaczone do stosowania we flagowcach procesory Snapdragon serii 8xx wymieniono na ustępujący wydajnością (ale wciąż zapewniający dobry komfort użytkowania) Snapdragon 670. Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL nie oferują ponadto możliwości rozszerzenia pamięci na pliki za pomocą karty microSD, nie zamieszczono w nich również modułu umożliwiających bezprzewodowe ładowanie akumulatora.

Google chwali się, że dzięki takim zabiegom udało się wykorzystać w modelach Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL aparat fotograficzny pozwalający na wykonywanie zdjęć lepszych, niż kosztujący niemal 3 razy więcej iPhone X. Potwierdzeniem tych deklaracji ma być demonstracja porównująca fotografie uchwycone przez konkurujące telefony w trudnych warunkach oświetleniowych.

Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL osiągają takie wyniki dzięki stosowaniu opracowanych przez producenta algorytmów poprawiających jakość obrazu - Night Sights (rozjaśniający fotografie wykonywane w trudnych warunkach oświetleniowych), Super Res Zoom (cyfrowe zbliżenie 2x, w których oprogramowanie wykorzystuje drobne przesunięcia wynikającej z drgania dłoni do zwiększania szczegółowości utrwalanych obrazów) oraz Portrait Mode (rozmywający tło za fotografowaną osobą).

Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL różnią się między sobą wielkością ekranu – w podstawowym modelu jest to wyświetlacz OLED o przekątnej 5,6 cala, stosunku boków 18.5:9 i rozdzielcości 1080 x 2220 pikseli. W większym modelu użytkownik dostaje do dyzpozycji ekran 6-calowy, o stosunkach boków 18:9 i rozdzielczości 1080 x 2160 pikseli. Pozostałymi różnicami brak gniazda słuchawkowego 3,5 cala w Google Pixel 3a oraz odmienne pojemności akumulatora – 3 000 mAh w Google Pixel 3a oraz 3 700 mAh w Google Pixel 3a XL.

Pozostałe specyfikacje są identyczne:

 • Android 9.0 Pie (z opcją szybkiej aktualizacji do Androida Q)
 • procesor Qualcomm Snapdragon 670
 • układ graficzny Adreno 615
 • 4 GB RAM
 • 64 GB pamięci wewnętrznej
 • kamera główna 12.2 Mpix f/1.8, OIS, 76°
 • kamera przednia 8 Mpix f/2.0, 84°
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2.4 GHz + 5 GHz)
 • NFC
 • czytnik linii papilarnych,
 • USB-C

Zobacz także: >> Samsung Galaxy S10+ - obraz bogactwa i radości [TEST]  <<

Google Pixel 3a sprzedawany jest za 399 dolarów, Google Pixel 3a XL wyceniono na 479 dolarów. Smartfony nie są dostępne w oficjalnej polskiej dystrybucji.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.