Pogoda
08.03.2019 09:13

Google apeluje: natychmiast zaktualizujcie Chrome. Ogólnoświatowy atak hakerów

Specjaliści Google odkryli groźny błąd w przeglądarce Chrome, umożliwiający zdalny dostęp do komputera. Hakerzy już o nim wiedzą i wykorzystują go do ataków - im szybciej zaktualizujecie program do bezpiecznej wersji, tym lepiej.

Google Chrome
foto: materiały prasowe

Luka jest niebezpieczna niezależnie od tego, na którym systemie operacyjnym uruchomiony jest Chrome - podatne na atak hakerów są przeglądarki działające pod Windows, Linuksem oraz MacOS-em.

W chwili odkrycia błędu przez Google był on już znany hakerom, którzy mieli czas przygotować się do jego wykorzystania i robią to na masową skalę. Dlatego też internetowy gigant zaleca jak najszybsze zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji, w której luka została załatana.

Bezpieczna wersja Chrome nosi oznaczenie 72.0.3626.121 - jeśli Wasza przeglądarka jest wcześniejsza edycją, nie ma co czekać z dokonywaniem aktualizacji.

Google nie zdradza szczegółów ataku - wiadomo tylko, że luka została odnaleziona w dodatku FileReader, pozwalającym na dostęp do plików na naszym komputerze. Korzystając z błędu, hakerzy wgrać i uruchomić na naszym komputerze wirusa, a następnie przejąć kontrolę nad systemem.

Google Chrome poinformuje cię, jeśli twoje hasło zostanie skradzione
Google Chrome poinformuje cię, jeśli twoje hasło zostanie skradzione
Przeczytaj także Google Chrome poinformuje cię, jeśli twoje hasło zostanie skradzione

Błąd w Google Chrome masowo wykorzystywany przez hakerów

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka na świecie - jeśli więc uda się znaleźć w niej błąd, ma się dostęp do setek milionów potencjalnych ofiar. Nic więc dziwnego, że hakerzy bardzo intensywnie badają kod przeglądarki i starają się wykorzystywać każdą szansę na rozsiewanie złośliwego oprogramowania.

Program bez błędów nie istnieje - szczególnie w przypadku, gdy składa się on z dziesiątek milionów linijek kodu. Programiści starają się więc wynajdować podatności na wyścigi z hakerami - i nie zawsze ta dobra strona jest w stanie znaleźć problem pierwsza.

Zobacz także: >> Google wypłaciło 0,5 mln dolarów za błędy w Androidzie <<

Największe przedsiębiorstwa internetowe oferują nagrody dla osób, które znajdą błąd w ich oprogramowaniu i poinformują o tym, zanim wieść o nim trafi do przestępców. Można w ten sposób zarobić całkiem spore pieniądze, idące nawet w setki tysięcy złotych.

Jak często aktualizujecie oprogramowanie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery