Pogoda
01.12.2017 12:51

Google banuje aplikacje wyświetlające reklamy na ekranie blokady

Przez kilka lat użytkownicy Androida byli bombardowani reklamami wyświetlanymi przez niektóre aplikacje wprost na ekranie blokady. Doczekaliśmy się wreszcie dobrej zmiany – takie praktyki zostały zakazane przez Google.

Google banuje aplikacje wyświetlające reklamy na ekranie blokady
foto: Răzvan Băltărețu, CC BY-SA 2.0

Programy, które próbują zarabiać wciskają reklamy na ekran startowy zostały właśnie zbanowane przez Google. Praktyka ta stawała się coraz bardziej rozpowszechniona oraz coraz bardziej uciążliwa – zaczęły ją stosować nawet popularne aplikacje.

Programiści otrzymają oczywiście czas na dostosowanie się do nowych zasad – jeśli jednak będą dalej próbować zarabiać reklamami na ekranie blokady, ryzykują usunięcie aplikacji ze sklepu Google Play.

Nie oznacza to, że reklamy wyświetlane przez zablokowany smartfon znikną całkowicie – zakaz Google dotyczy programów, których podstawowa funkcja nie jest wykonywana na ekranie blokady. Jeśli więc zadaniem danej aplikacji jest wyświetlane informacji na wyświetlaczu zablokowanego telefonu, serwowanie reklam ujdzie jej na sucho.

Zmiana zasad dotyczących publikowania reklam na ekranie blokady była wyczekiwana od dawna – dla mniej zaawansowanych użytkowników pozbycie się niechcianych banerów pokazujących się przed włączeniem smartfona jest niemal niemożliwe, tym bardziej, że nie zawsze jest wiadomo, który program odpowiada za kłopot.

Dla programistów z kolei nowy sposób monetyzacji darmowych programów wydawał się być bardziej skuteczny, niż tradycyjne reklamy wyświetlane w uruchomionym programie – sporo użytkowników klikało banery na ekranie startowym przez przypadek lub nieuwagę.

Trafiliście kiedyś na aplikację wyświetlającą reklamy na ekranie blokady?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile