Pogoda
26.08.2019 15:23

Google i Dell rzucają wyzwanie Microsoftowi. Nadciąga nowa seria Chromebooków dla firm

Google postanowił przekazać produkcję swoich najnowszych laptopów zewnętrznym firmom.

chromebook dell
źródło: shutterstock

Chromebook Enterprise planują zamieszać na rynku laptopów. Dell to w tym momencie jeden z największych partnerów Microsoftu. Ich współpraca z Google ma pomóc tym drugim trafić do szerszego spektrum biznesów potrzebujących sprzętu.

W ostatnich latach Microsoft zdominował rynek komputerów biznesowych. Google ma nadzieję zmienić tę sytuację w nadchodzących miesiącach.

Chrome OS będzie początkowo dostępny w laptopach z serii Latitude, które oferują tzw. "clamshell design" i możliwość korzystania z nich zarówno jako laptopów, jak i tabletów.

iphone xs
iphone xs
Przeczytaj także iPhone 11 - co wiemy. Przecieki, informacje, cena, data premiery

Google rozpoczyna współpracę z Dellem, ale to nie koniec zmian.

Nowe komputery Chromebook Enterprises mają być nie tylko odpowiednie dla szeregowego pracownika, ale również dla osób odpowiedzialnych za IT.

Oznacza to, że Dell dołączy do oferty swoje usługi oferowane w chmurze, które ułatwią utrzymywanie kontroli nad siecią w ramach firm, jak i wprowadzenie do niej nowego sprzętu na innym oprogramowaniu.

Integracja nowego sprzętu Chrome'a w istniejącej sieci zbudowanej na Windowsie nie powinna sprawić nowym partnerom żadnych kłopotów. Microsoft od lat oferuje różnego rodzaju narzędzia dla administratorów, które ułatwiają kustomizację i kontrolę nad sprzętami pracującymi na Windowsie. Tym samym ma się zająć teraz Chromebook dzięki szerokiej ofercie z tego zakresu, jaką proponuje użytkownikom Dell. Jednym z narzędzi, które mają ułatwić współpracę Chrome OS z siecią, będzie VMware Workspace One.

Ceny laptopów będą wahać się między 700 a 820 dolarów. W środku znajdziemy procesor Intel 8th Gen Core i7, z maksymalnie 32 GB RAMu i dyskiem SSD, który pomieści nawet 1TB danych.

Intel dopiero co ogłosił 10 generację swoich procesorów, więc nie ma tutaj powodów do zachwytów. Jednak ponieważ jest to pierwszy produkt z serii, możemy na to przymknąć oko. Zwłaszcza że nowe Chromebooki mają obsługiwać LTE i USB-C.

Jak podkreśla Google, współpraca z Dellem nie ma charakteru współpracy na wyłączność. Amerykański moloch planuje najpewniej nawiązać podobne partnerstwa z takimi firmami jak Lenovo czy HP.

Czyżby Google miał w końcu szansę zaistnieć na rynku biznesowych laptopów na poważnie? Przekonamy się już niedługo.

Zobacz także:  Youtube zakazuje walk robotów, ponieważ nie chce promować znęcania się nad zwierzętami

Tagi: Komputery Microsoft Google