Pogoda
22.02.2019 12:45

Google nie informował klientów, że w sprzedawanym im sprzęcie jest ukryty mikrofon

Google przygotował właścicielom gadżetów Nest Guard nie lada niespodziankę – okazało się, że w sprzęcie ukryty jest mikrofon, o którym nie wspominano w oficjalnej specyfikacji.

Google Nest
foto: Raysonho, CC0

Marką Nest Google oznacza urządzenie służące do budowania inteligentnego domu – przejęty przez internetowego giganta producent znany początkowo z termostatów sterujących działaniem klimatyzacji. Pod skrzydłami Google portfolio urządzeń zostało zdecydowanie poszerzone, pojawiły się także gadżety oferujące nowe opcje związane z bezpieczeństwem.

Urządzenia były projektowane z myślą o współpracy z Asystentem Google – opcję sterowania głosowego gadżetem Nest Guard, zarządzającym elementami inteligentnego domu, wprowadzono stsunkowo niedawno.

Nowinka była zaskoczeniem dla użytkowników, którzy dzięki aktualizacji dowiedzieli się, że używany przez nich sprzęt wyposażony jest w mikrofon. Google zapomniało wspomnieć o nim w oficjalnej specyfikacji.

Asystent Google wprowadził się do Polski
Asystent Google wprowadził się do Polski
Przeczytaj także Asystent Google wprowadził się do Polski

Google nie informowało o mikrofonie ukrytym w swoim sprzęcie

Gdy sprawa wyszła na jaw po zintegrowaniu gadżetu Nest Guard z Asystentem Google i w internecie zaczęły pojawiać się komentarze rozgniewanych użytkowników, producent postanowił się pokajać i wytłumaczyć, skąd w urządzeniu wziął się mikrofon.

"

Mikrofon w naszym urządzeniu nie był nigdy ukryty ani tajny, ale powinien być wymieniony w specyfikacji technicznej. Popełniliśmy błąd. Mikrofon nie był aktywowany, włącza się tylko na polecenie użytkownika, gdy używany jest Asystent Google. "

Zobacz także: >> Powiedział Siri, że chce zrobić strzelaninę w szkole. Zatrzymała go policja <<

Producenci technologiczni starają się utrzymywać swoje plany w tajemnicy przed konkurencją – najprawdopodobniej z tego powodu, nie chcąc umożliwiać domysłów o chęci zintegrowania Asystenta Google z urządzeniami Nest, nie podawano informacji o wbudowanym mikrofonie.

Co myślicie o przemilczeniu obecności mikrofonu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety