Google odetnie Huawei od usług Androida. Co to znaczy dla właścicieli smartfonów?

Michał Tomaszkiewicz
20.05.2019 11:06
Google odetnie Huawei od usług Androida. Co to znaczy dla właścicieli smartfonów? Fot. Designer2k2, CC BY-SA 4.0

USA wypowiadają wojnę Huawei – producent żwawo zmierzający po miano największego dostawcy smartfonów na świecie został wpisany na czarną listę przedsiębiorstw objętych zakazem współpracy. O dostosowaniu się do decyzji poinformowało już Google – Huawei straci między innymi dostęp do Sklepu Play.

Huawei – a dokładniej ujmując, część chińskiego giganta zajmującego się produkcją sprzętu dla operatorów komórkowych (to na między innymi nadajnikach tej marki działają sieci w Polsce) – podejrzewany jest przez USA o szpiegostwo i umieszczanie w swoim sprzęcie tylnych furtek, które mogą posłużyć do wykradania informacji.

Po przepychankach dyplomatycznych doszło do pierwszego konkretnego ciosu wycelowanego w chińskiego giganta, będącego na dobrej drodze do stania się największym producentem smartfonów na świecie – administracja Donalda Trumpa wpisała przedsiębiorstwo na listę podmiotów, z którymi amerykańskie spółki nie mogą współpracować.

W wyniku tej decyzji Huawei może stracić dostęp do kluczowych usług Androida – Google będzie zmuszone do odcięciach chińskiego partnera od swoich usługi aplikacji. Na telefonach Huawei nie będzie już można znaleźć Map Google, Dokumentów, a także – co będzie najbardziej bolesne – Sklepu Play z milionami dostępnych aplikacji.

Przeczytaj także

Smartfony Huawei bez Sklepu Play i aplikacji Google

Google nie może zabronić Huawei korzystania z Androida – system jest tworzony jako otwarte oprogramowanie i każdy może z niego czerpać. AOSP (Android Open Source Project) to jednak tylko goła wersja systemu, nie zawierająca usług ani aplikacji Google – te znajdują się w pełnoprawnym Androidzie, do którego prawa ma internetowy gigant.

Jeśli doniesienia się sprawdzą i Huawei nie będzie mógł już korzystać z Androida, jego telefony wciąż będą mogły pracować na systemie zgodnym z tym systemem – tyle tylko, że użytkownicy będą musieli korzystać z innego sklepu z aplikacjami. Taki zwrot wydarzeń może być dla chińczyków nawet korzystny – prowadząc własną usługę dostępu do programów, mają jeszcze większą władzę nad tym, jak będzie wyglądać tworzony przez nich ekosystem smartfonów.

Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajął już Google – gigant uspokaja użytkowników mających już smartfony z Huawei, że w ich przypadku nic się nie zmieni i w dalszym ciągu będą mieć dostęp do Sklepu Play.

Gorzej może być za to z aktualizacjami Androida do nowszych – tych właściciele telefonów Huawei mogą zostać pozbawieni.

W odpowiedzi na zapytanie Antyradio.pl Piotr Zalewski z biura prasowego Google potwierdził stanowisko giganta:

Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego  konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei.

Na prośbę o rozjaśnienie sytuacji zadane przez redakcję Antyradio.pl Huawei odpowiedział w następujący sposób:

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży.

Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.

Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata.

Zobacz także: >> Nowy Android będzie wykrywać wypadki samochodowe  <<

Huawei od kilku lat pracuje nad własnym systemem operacyjnym, którym będą mogli zastąpić Androida. Być może jego premiera zostanie wymuszona przez decyzję USA.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.