Pogoda
08.07.2019 11:07

Google odkrył lukę w iPhonie. Zawiesza telefon na dobre

Uważajcie na wiadomości otrzymywane na iPhone’ach. Google odkrył, że odpowiednio przygotowany przekaz iMessage może trwale unieruchomić telefon. Ratunkiem jest tylko zresetowanie smartfona do ustawień fabrycznych.

iPhone
foto: materiały prasowe

Kłopoty z obsługą złośliwej wiadomości występują także w na komputerach Mac, jednak w tym przypadku wywołuje tylko zawiedzenie się aplikacji. Po ponownym uruchomieniu działanie iMessage wraca do normy.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadków iPhone’ów pracujących pod kontrolą iOS 12.3 lub wcześniejszego. Błąd w obsłudze protokołu sprawia, że z urządzenia nie da się korzystać.

Korzystający z iPhone’a przestają widzieć interfejs użytkownika, a telefon przestaje odpowiadać na próby obsługi. Sytuacja utrzymuje się po resecie, także tym „twardym”. Telefon wchodzi w ten sam stan, gdy tylko zostanie odblokowany.

Deynn
Deynn
Przeczytaj także Influencerka Deynn pokazuje, jak mierzy się wielkość foremki. Nowy hit internetu [WIDEO]

Jedynym sposobem na przywrócenie użyteczności jest przywrócenie iPhone’a do stanu fabrycznego. W sieci pojawiły się informacje, że dla pełnej skuteczności należy wyciągnąć z telefon kartę SIM oraz wyłączyć Wi-Fi, żeby uniemożliwić pojawienie się problemu.

Takie rozwiązanie wiąże się z utratą wszystkich danych, które nie zostały zapisane w chmurze.

Groźna luka w iMessage zawiesza iPhone'a

Bezpiecznie mogą czuć się osoby, które zaktualizowały system operacyjny do iOS w wersji 12.3 lub nowszej. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, właśnie otrzymaliście do tego dobry powód.

Apple zaliczyło już kilka wpadek, jeśli chodzi o błędy w systemie operacyjnym dla smartfonów. Niektóre z nich, takie jak błędne wyniki podawane przez kalkulator podczas prostego zdawałoby się dodawania, nie były szczególnie niebezpieczne.

Kalkulator w iPhonie podaje błędne wyniki
Kalkulator w iPhonie podaje błędne wyniki
Przeczytaj także Kalkulator w iPhonie podaje błędne wyniki

Inne zagrażały jednak bezpiecznemu działaniu iPhone’a. Tak było chociażby w przypadku wiadomości, której nie trzeba było nawet otwierać, żeby telefon przestał działać.

Zobacz także: Krótka wiadomość zawiesza iPhone'y - ratunkiem reinstalacja systemu 

Aktualizujecie oprogramowanie w telefonach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple Google