Pogoda
27.04.2017 11:04

Google ostrzeże przed smogiem

Google przebudowuje aplikację na Androida – oprócz pokazywania pogody będzie także informować, jak niebezpieczny jest czyhający za progiem smog.

Google ostrzeże przed smogiem
foto: Polly clip, CC BY-SA 3.0

Ta nowość może szczególnie zainteresować polskich użytkowników smartfonów z Androidem - w końcu okazało się, że pod względem zanieczyszczenia powietrza jesteśmy europejskimi liderami.

W wielu polskich miastach stężenie szkodliwych substancji i pyłów przekracza dopuszczalne normy nawet kilkukrotnie. Aby uchronić zdrowie mieszkańców, decydowano się już między innymi na interwencyjne oferowanie darmowych przejazdów komunikacją miejską, w szczególnie groźnych przypadkach ostrzegano dzieci i osoby starsze przed wychodzeniem z domu.

Świadomość niebezpieczeństwa wciąż jednak jest stosunkowo mała – smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie dopiero po latach wdychania.

Osoby, które chcą wiedzieć jak bardzo narażają się wdychając miejskie powietrze – jak wyliczyliśmy, w ciągu dnia można nawdychać się substancji szkodliwych będących odpowiednikiem wypalania nawet paczki papierosów – mogą obecnie korzystać ze specjalnych aplikacji, które pokazują dane pobierane z stacji meteorologicznych i informują, czy można bezpiecznie oddychać.

Problem polega jednak na tym, że o takim oprogramowaniu trzeba wiedzieć i jeszcze zdecydować się na ich zainstalowanie, przez co dane o smogu nie docierają do wszystkich. Sytuacja ta może się zmienić po wbudowaniu ostrzeżeń do aplikacji Google, która znajduje się domyślnie na większości smartfonów z Androidem.

Rozszerzenie danych pogodowych o kwestie poziomu zanieczyszczenia powietrza jest obecnie testowane przez internetowego giganta - nową funkcję udało się wyśledzić analizują nazwy nowych ikonek pojawiających się w aplikacji. Jedna z grafik została opisana jako „poziom pyłów”.

Sprawdzacie poziom zagrożenia smogiem przed wyjściem z domu?

Oczyszczacze powietrza przydatne w każdym domu

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile