Pogoda
11.02.2016 17:56

Google patentuje autonomiczne paczkomaty

Amazon obiecuje dostarczanie zamówionych paczek za pomocą dronów, Google stoi obiema nogami na ziemi i patentuje autonomiczne dostawczaki wyglądające jak paczko maty na kołach.

Google patentuje autonomiczne paczkomaty
foto: pdfpiw.uspto.gov

Patent na automatyczną platformę dostawczą został przyznany 9. lutego 2016 roku. Google zamierza najwyraźniej wykorzystać doświadczenia zdobyte w pracach nad autonomicznymi samochodami do uruchomienia nowej działalności.

Jak można przeczytać w opisie patentu, samochód dostawczy ma wbudowane pojemniki na przewożone przesyłki. Każdy z przedziałów wyposażony jest we własny mechanizm otwierający, składający się z klawiatury numerycznej.

Pojemnik może być otwierany za pomocą kodu PIN, ale Google nie wyklucza opcji odblokowywania drzwiczek przez zbliżenie karty kredytowej lub urządzenia NFC.

Paczkomaty cieszą się w Polsce dużym uznaniem. Możliwość szybkiego odbioru przesyłki o dowolnie wybranej godzinie usuwa jeden z najważniejszych problemów związanych z dostawą zakupów – kurier i listonosz działają w tych samych godzinach pracy, co klient.

Możliwość zamówienia wizyty autonomicznego paczkomatu na wybraną godzinę i we wskazane miejsce to najwygodniejszy sposób odbioru dla ludzi nie dysponujących czasem w dzień. Takie rozwiązanie może się spodobać w Ameryce.

Google czeka jeszcze dużo pracy, zanim dostawczak będzie mógł wyjechać na drogi. Bardzo ważne będzie dostosowanie regulacji prawnych, tak by uwzględniały dopuszczenie na drogi autonomiczne pojazdy. Do Google docierają w tej sprawie pozytywne informacje – Sztuczna Inteligencja, dowodząca samokierującymi się autami, został uznana za kierowcę.

Większe szanse na szybki debiut ma Amazon, który od dłuższego czasu obiecuje wdrożenie usługi dostawy zakupów przez drony. Tu także na przeszkodzie stoją przepisy: przepisy muszą uwzględniać dopuszczenie komercyjnych pojazdów latających do ruchu w miejskiej przestrzeni powietrznej.

Z jakiego sposobu dostawy paczek korzystasz?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Google