Pogoda
24.10.2019 09:23

Google pokazał działający komputer kwantowy. 10 000 lat obliczeń w 3 minuty

Google pochwalił się, że osiągnął „supremację kwantową”. W magazynie „Nature” opisano eksperyment, w którym maszyna Google była w stanie rozwiązać problem, który klasycznym superkomputerom zająłby tysiące lat.

komputer kwantowy Google
foto: materiały prasowe Google

Nad stworzeniem działającego komputera kwantowego naukowcy pracują od lat. Dzięki zupełnemu podejściu do wykonywania obliczeń nowe maszyny będą w stanie błyskawicznie rozwiązywać problemy, których rozpatrzenie przez tradycyjne superkomputery trwałyby tysiące, a nawet miliony lat.

Jest to możliwe, gdyż komputery kwantowe inaczej przetwarzają informacje. Wszystkie znane nam maszyny korzystają z bitów, które mogą przyjmować wartość 0 lub 1. Komputer kwantowy wykorzystuje kubity, które dzięki mechanice kwantowe znajdują się w stanie superpozycji, przyjmując jednocześnie wartość 0, 1 oraz wszystkie pośrednie.

Odpowiednio skonstruowany algorytm dokonuje kolapsu funkcji falowej do stanu będącego rozwiązaniem postawionego problemu. Kubity przyjmują wtedy wartości znane z bitów, wystarczy więc je odczytać i zna się odpowiedź na zadane pytanie.

Stworzenie komputerów kwantowych jest bardzo trudne, gdyż kubity wykorzystywane do obliczeń muszą być idealnie odseparowane od środowiska, żeby nie wypaczyć wyników.

Google ogłosił osiągnięcie supremacji kwantowej. Gigant pokazał działający komputer kwantowy

Google pochwalił się, że po latach pracy udało mu się rozwinąć technologię do stanu, który to umożliwia.

"

Magazyn Nature właśnie opublikował artykuł, który potwierdza dokonanie przez Google przełomu w naukach informatycznych - osiągnięcia tzw. “supremacji kwantowej”. Zespół inżynierów i naukowców Google skonstruował pierwszy w historii komputer kwantowy, który był zdolny w 200 sekund przeprowadzić obliczenia, które najpotężniejszemu obecnie istniejącemu superkomputerowi zabrałyby 10 tysięcy lat. Na udowodnienie, że stworzenie komputera kwantowego jest możliwe czekał od dawna cały świat nauki. Do tego historycznego momentu doprowadziło ponad 13 lat pracy zespołu inżynierów pod kierownictwem Hartmuta Nevena, Johna Martinisa i Sergio Boixo. "

google_supremacja_kwantowa_02

Nie ma co liczyć na to, że komputery kwantowe zastąpią klasyczne domowe komputery. Oba rodzaje maszyn nadają się do przeprowadzania innych obliczeń, a utrzymanie kubitów w stanie superpozycji wymaga schłodzenia ich do temperatury niższej, niż jakakolwiek występująca naturalnie we wszechświecie.

Zobacz także: Xbox One X, PS4 Pro, Nintendo Switch i PC umieszczone w jednej obudowie 

W jaką grę zagralibyście na komputerze kwantowym?

Tagi: Komputery