Google Ara - Smartfon z modułów

Michał Tomaszkiewicz
23.05.2016 11:17
Google Ara - Smartfon z modułów Fot. materiały prasowe

Projekt Google Ara, powstała jeszcze w 2014 roku idea skonstruowania modularnego smartfona, ma się dobrze i zmierza do szczęśliwego zakończenia – podczas konferencji Google I/O 2016 zademonstrowano działającą wersję telefonu.

Telefon zgodny z systemem Ara składa się z platformy bazowej - ekranu i umieszczonych za nim podstawowych elementów konstrukcyjnych smartfonu (procesora, układu graficznego, modułu telefonicznego itp.).

Z tyłu zaprezentowanego – i w pełni sprawnego – prototypu znalazło się miejsce na sześć modułów. Według założeń Google, mają one oferować funkcjonalności niespotykane do tej pory w telefonach lub stanowić zdecydowanie lepsze wersje już istniejących.

Pierwsze z zaprezentowanych na konferencji modułów nie miały w sobie jeszcze tej zapowiadanej wyjątkowości – widać było przede wszystkim głośniki i aparaty fotograficzne. Wrażenie zrobił jednak sposób, w jaki wkładane i wyjmowane są poszczególne komponenty.

Jak się okazało, wybrany moduł wystarczy włożyć w odpowiednie miejsce, by po prostu zaczął działać – czas potrzebny na jego uruchomienie to tylko sekunda. Nie jest potrzebny restart ani instalowanie sterowników. Nieco więcej zachodu zajmuje wyjęcie części – należy wybrać odłączany komponent poprzez aplikację bądź… wydać odpowiednią komendę głosową asystentowi Google.

Telefon poczeka, aż zostanie skierowany tyłem do góry i odrzuci wskazany moduł. W pokazanym podczas konferencji prototypie przewidziano miejsce na sześć rozszerzeń – Google zapowiedziało, że ich liczba i rozmieszczenie ma być dowolnie wybierane przez twórców sprzętu, a ten może być różnej wielkości oraz kształtów (niekoniecznie musi wyglądać jak tradycyjny smartfon).

Zgodność modułowa w Google Ara

Złożono także ważną obietnicę – wszystkie moduły, jakie powstaną, mają być zgodne z wszystkimi telefonami zbudowanymi według specyfikacji projektu Ara. Dzięki temu do starszych konstrukcji bez problemu włoży się nowe komponenty, a nowe smartfony obsłużą moduły już posiadane przez użytkowników.

Jako przykład rozszerzenia, który nie ma swojego odpowiednika wśród produkowanych dziś smartfonów pokazany został glukometr – do modułu wystarczy włożyć pasek, żeby odczyt pojawił się na ekranie i został zapisany w odpowiedniej aplikacji. Pozwoli to cukrzykom nie tylko dokonywać pomiarów praktycznie wszędzie (telefon ma się ze sobą zawsze), ale także w prosty sposób pokazywać historię choroby podczas wizyt u lekarza (lub nawet udostępniać ją zdalnie).

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Google ogłosił wstępną listę partnerów, którzy tworzą rozszerzenia dla projektu Ara. Znalazły się na niej zarówno korporacje - Samsung, Panasonic, TDK, Toshiba, Sony Pictures - jak i mniejsze firmy, dysponujące ciekawymi rozwiązaniami. Wśród tych drugich są między innymi Harman, BACtrack, iHealth czy Eink.

BACtrack znany jest z produkcji alkomatów, które można podłączyć do smartfonów, pokazał także wstępną wersję inteligentnej opaski podającej stężenie alkoholu we krwi. Moduł przygotowany przez Eink widać najprawdopodobniej na zaprezentowanym wyżej filmie – to energooszczędny, drugi wyświetlacz.

Komponenty mają mieć nie tylko różne funkcje, ale także możliwość indywidualizowania ich za pomocą materiałów, z których zostały wykonane – przykładem były moduły z drewna – oraz nadawane im różnych kolorów. Dzięki temu każdy ze smartfonów zgodny z projektem Ara będzie mógł wyglądać inaczej.

Google obiecuje, że złącza będą w stanie wytrzymać 10 000 podłączeń modułów. Projekt Google Ara ma być otwarty i dostępny dla każdego producenta.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Wersja dla programistów i twórców rozszerzeń będzie dostępna jeszcze w 2016 roku, pierwsze modularne smartfony znajdą się w sprzedaży w roku 2017. Wyszukiwarka obiecała podczas konferencji Google I/O 2016, że finalna wersja platformy Ara będzie „smukła i piękna”.

Swoich sił z modułami zwiększającymi możliwości telefonów próbują także inni producenci – LG G5 obsługuje kilka różnych rozszerzeń, robi to jednak w zupełnie inny sposób niż proponowany przez Google.

Jaki moduł chcielibyście używać na smartfonach Ara?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.