Pogoda
11.10.2017 12:14

Google przejmuje Apple za 9 mld dolarów - wpadka Dow Jones

Miał być niewinny wewnętrzny żart, było blisko do giełdowej katastrofy. Testowa notka robocza pracownika agencji prasowej, mówiąca o przejęciu Apple przez Google za grosze, została opublikowana jako prawdziwa.

Google przejmuje Apple za 9 mld dolarów - wpadka Dow Jones
foto: kadr z wideo

W tej historii było wszystko. Krótka, licząca zaledwie kilka akapitów notka informowała, że dojdzie do fuzji dwóch technologicznych gigantów.

Rozmowy o przejęciu Apple przez Google miały trwać niemal dekadę temu, a udział w nich miał brać nieżyjący już szef producenta iPhone’ów, Steve Jobs, oraz Larry Page.

Wizja połączenia miała tak bardzo spodobać się założycielowi Apple, że w swoim testamencie zawarł klauzulę zobowiązującą do jej dokończenia. Wymieniana w wiadomości kwota opiewała na 9 mld dolarów – producent iPhone’ów wyceniany jest obecnie na nieco ponad 800 mld USD.

Informację podała agencja Dow Jones – jak łatwo się domyślić, gdyby została potraktowana poważnie, mogłaby doprowadzić do ogromnych zawirowań na amerykańskiej giełdzie. Notka była dostępna tylko przez dwie minuty – tyle wystarczyło, żeby pracownicy zorientowali się w sytuacji i wycofali fałszywą informację.

Początkowo jako powód wpadki podawany był „błąd techniczny” – z czasem udało się zebrać nieco więcej informacji.

Notka została stworzono przez jednego z pracowników agencji jako informacja, która miała zostać wprowadzona do testowanej wersji rozwojowej systemu. Wiedząc o tym, autor popuścił wodze fantazji – nie mógł się spodziewać, że wskutek błędu informacja zostanie uznana za prawdziwą.

Co ciekawe, bezpośrednio po publikacji kurs akcji Apple podskoczył z poziomu 156 do 158 dolarów za sztukę. Korekta została dokonana w kilka minut.

Uwierzylibyście w przejęcie Apple przez Google?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele