Pogoda
11.09.2017 17:31

Google rezygnuje z aplikacji Google Drive

Program Dysk Google przechodzi do historii – w marcu 2018 roku aplikacja przestanie działać.

Google rezygnuje z aplikacji Google Drive
foto: materiały prasowe

Dysk Google to udostępnione przez wyszukiwarkę miejsce w chmurze, gdzie użytkownicy mogą przechowywać swoje osobiste pliki, takie na przykład jak kopie zapasowe zdjęć i filmów robionych na smartfonie czy dokumentów zapisanych w komputerze.

Część użytkowników nadużywa zaufania Google i wykorzystuje darmową przestrzeń do dzielenia się nielegalnie skopiowanymi plikami. Proceder ten zyskuje na popularności wraz z coraz trudniejszym dostępem do serwisów z torrentami – jak wynika z raportu, miesięcznie Google otrzymuje ponad 5 000 żądań usunięcia plików chronionych przez prawa autorskie.

Nie wiadomo, czy ma to związek z decyzją o porzuceniu rozwoju, a w dalszej perspektywie uniemożliwienie działania aplikacji Google Drive dla Windows i macOS. Wyszukiwarka ogłosiła, że nie będzie dodawać nowych funkcji ani poprawiać błędów po 11 grudnia 2017 roku.

Osoby, które będą chciały w dalszym ciągu korzystać z aplikacji, będą mogły robić to tylko do 12 marca 2018. Wtedy Google zamierza całkowicie uśmiercić aplikację – przestanie się ona nawet uruchamiać.

Nie oznacza to, że zamknięta zostanie usługa Dysk Google – użytkownicy, którzy będą chcieli z niej skorzystać, będą musieli łączyć się z nią na inny sposób.

Oprócz dostępu przez stronę www usługi Google przygotował nowe narzędzie do zainstalowania na komputerze, noszące nazwę Synchronizacja i kopia zapasowa w usługach Google. Jest już ono gotowe do pobrania i zainstalowania.

Nowa aplikacja ma zdaniem wyszukiwarki ułatwić korzystanie z Dysku w chmurze – z jednego miejsca będzie można zarządzać wykonywaniem kopii zapasowych oraz fotografiami z serwisu Zdjęcia. Do tej pory trzeba było korzystać z oddzielnych aplikacji – przy czym aplikacja dostępowa to Google Photos zostanie wyłączona w tym samym momencie, co program Google Drive.

Korzystacie z aplikacji Google Drive?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery