Pogoda
17.10.2016 14:16

Google sprawdzi, czy w internecie piszą prawdę

Google zapowiedział nową funkcją w prezentowaniu wiadomości – oprócz odnośnika do informacji znajdzie się także link pozwalający zapoznać się z analizą, czy w publikacji znajduje się prawda.

Google sprawdzi, czy w internecie piszą prawdę
foto: materiały prasowe

Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy – można w nim znaleźć informację na niemal każde pytanie. Problem polega jednak na tym, że w sieci panuje duży szum informacyjny i spora część publikacji na dany temat może podawać nieprawdziwe dane.

Z pomocą przychodzą witryny sprawdzające fakty – „fact-checking” stał się w internecie na tyle znaczącym trendem, że został dostrzeżony przez Google.

Wyszukiwarka zamierza bowiem podsuwać użytkownikom nie tylko najświeższe informacje ze świata, ale także dodawać do nich linki umożliwiające zapoznanie się ze zweryfikowanymi faktami związanymi z zagadnieniem.

foto: materiały prasowe

Początkowo opcja ma być dostępna dla mieszkańców USA i Wielkiej Brytanii – z czasem jednak ze sprawdzonych informacji o faktach w danej sprawie będą mogli korzystać także internauci z innych krajów.

Prezentowane dane mają pochodzić z uznanych witryn zajmujących się weryfikacją faktów – Google doliczyło się ponad 100 takich stron. Wyszukiwarka zastrzega sobie jednak prawo do własnoręcznego sprawdzania i ewentualnego usuwania wyników prezentowanych jako Fact Check, jeśli nie spełnią one standardów rzetelności.

W internecie błyskawicznie pojawiły się żarty, że narzędzie nie spodoba się politykom – wystarczy jedno kliknięcie żeby sprawdzić, czy nie mijają się z prawdą. Pojawiły się też pytania, czy programem zostaną także objęte reklamy.

Google stara się, żeby jego działalność była jak najbardziej transparentna – dlatego też udostępnił witrynę, na której można sprawdzić jakie informacje na Wasz temat udało mu się zebrać. Można się przerazić – wyszukiwarka wie, co dokładnie robiłeś wybranego dnia o dowolnej godzinie.

Informacje, które zbiera, mają być wykorzystywane do lepszego dostosowania działania usług Google do naszych potrzeb – to dzięki nim Asystent (Sztuczna Inteligencja obecna w smartfonach serii Pixel) ma działać jako prawdziwy pomocnik w załatwianiu spraw.

Jaką informację z internetu chcielibyście zweryfikować?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google