Pogoda
10.07.2019 17:01

Google świętuje pierwsze lądowanie na Księżycu w wynikach wyszukiwania

50 lat temu świat wstrzymywał oddech, przyglądając się pierwszemu w historii lądowaniu na Księżycu. Dzięki Google podobne dreszczyki ekscytacji można poczuć także dziś.

Apollo 11 w Google AR
foto: materiały prasowe

To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości – te wiekopomne słowa zostały wypowiedziane przez Neila Armstronga 20 lipca 1969 roku. Razem z nim na pierwszy w historii spacer po powierzchni Srebrnego Globu wyszedł Buzz Aldrin.

Okrągła, 50. rocznica tego wydarzenia to okazja do spojrzenia na lądowanie na Księżycu w zupełnie nowy sposób. Pokazuje to między innymi polska aplikacja Apollo's Moon Shot AR, pozwalająca na przejście przez portal na powierzchnię naszego naturalnego satelity i zrobienie sobie pamiątkowego selfie z członkami historycznej załogi.

Apollo's Moon Shot AR
Apollo's Moon Shot AR
Przeczytaj także Apollo's Moon Shot AR. Polska aplikacja zabiera na Księżyc i pozwala zrobić pamiątkowe selfie

Do świętowania pierwszego lądowania na Księżycu przyłączył się Google. W wyszukiwarce można będzie pooglądać sobie moduł dowodzenia Apollo 11 w 3D, gigant pozwoli także poznać wiele historii związanych z organizowaniem i przeprowadzaniem misji. Żeby móc poznać je wszystkie trzeba będzie udawać, że nie jest się z Polski.

google_apollo_11_ar_02

Apollo 11 w 3D w wyszukiwaniach Google. Gigant świętuje 50. rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu

Jedną z uruchomionych przez Google atrakcji jest możliwość obejrzenia sobie trójwymiarowego modelu kapsuły Apollo 11 w swoim najbliższym otoczeniu dzięki Augmented Reality.  Obiekt wyświetlany jest w rzeczywistej skali.

"

Od dzisiaj, dzięki współpracy ze Smithsonian National Air and Space Museum, możecie lepiej przyjrzeć się modułowi sterowania, który wyniósł Armstronga, Aldrina i Collinsa na Księżyc. Aby zacząć, wyszukajcie “Apollo 11” z mobilnego urządzenia obsługującego rozszerzoną rzeczywistość (AR - Augmented Reality) i wybierzcie opcję oglądania modułu w 3D. Umożliwi Wam ona powiększenie obrazu i ustawienie go pod dowolnym kątem, aby jeszcze dokładniej zapoznać się z obiektem. Wykorzystując AR, możecie także umieścić moduł w przestrzeni, w której sami się znajdujecie, co pozwoli Wam zrozumieć, jak jest on duży w porównaniu z innymi obiektami dookoła Was. Już wkrótce to samo będziecie mogli zrobić ze skafandrem kosmicznym Neila Armstronga. Pozwoli Wam to przekonać się, co nosili astronauci w trakcie spaceru po powierzchni Księżyca. "

W Google można będzie znaleźć ciekawostki i historie związane z programem Apollo.

"

Po wprowadzeniu zapytania związanego z kosmosem na swoim urządzeniu mobilnym - np. “Apollo 11 mission” - będziecie mogli obejrzeć wizualne historie przygotowane przez Instytut Smithsona. Opowiadają one o misji, statku kosmicznym, a także o ludziach, dzięki którym lądowanie na Księżycu stało się możliwe. Te pełnoekranowe opowiadania wizualne zawierają zdjęcia, filmy i informacje o podróży kosmicznej. "

W ramach świętowania 50. rocznicy pierwszego lądowania na Księżyc do Google Arts & Culture dodano 40 wystaw poświęconych misji Apollo 11. Od 15 lipca 2019 dodatkowe atrakcje trafią do Google Earth – będą to wycieczki i quizy pozwalające poznać nowe szczegóły o programie Apollo, agencji NAS oraz eksploracji kosmosu.

google_apollo_11_ar_03

Początkowo dodatkowe wyniki wyszukiwania będą wyświetlane tylko dla zapytań o Apollo 11 zadawanych w języku angielskim (trzeba ustawić go w ustawieniach serwisu). Google nie wyklucza, że w przyszłości podobne informacje będzie można otrzymać przyznając się do używania polskiego.

Na polskojęzycznego Asystenta Google czekaliśmy długo, gdy się już jednak pojawił, błyskawicznie się zadomowił. Nauczył się nawet słynnej fraszki o Lambercie znanej z Wiedźmina.

Zobacz także: Wiedźmin trafił do Asystenta Google. Znamy sekretną komendę, po której deklamuje fraszkę o Lambercie 

Tagi: Internet Google