Pogoda
08.02.2018 14:02

Google szykuje własną konsolę do gier?

Projekt „Yeti” – tak ma nazywać się utrzymywany w niedostatecznej tajemnicy plan podboju przez Google rynku gier. Czy Microsoft i Sony mają się czego bać?

Google szykuje własną konsolę do gier?
foto: materiały prasowe

Rynek konsol znacznie się spolaryzował – pozostało na nim już tylko trzech liczących się graczy. Sony rywalizuje z Microsoftem o względy zapalonych graczy, Nintendo zaś czaruje osoby, którym mniej zależy na wydajności i jakości grafiki, a bardziej na duszy zaklętej w rozgrywanym tytule.

O tym, jak bardzo to hermetyczny rynek przekonało się swego czasu nawet przepotężne Apple, którego konsola do gier – uznawana zgodnie za jeden z najgorszych produktów w historii marki - błyskawicznie zniknęła z podręczników historii spisywanych przez amerykańskiego giganta.

Do walki o serca i portfele graczy zamierza teraz przystąpić Alphabet, macierzysta spółka Google – Reuters podaje, że prace nad sprzętem i usługą prowadzone są pod kryptonimem „Yeti”. Pomysł na rewolucję jest prosty – grać będzie się gdzie tylko będzie się chciało, gry uruchamiane będą na serwerach Google.

Gry jako usługa

To nie jest nowy pomysł – katalog z grami strumieniowanymi przez internet, czyli swoisty „Netflix dla gier”, stworzyli między innymi już w zeszłym roku Polacy.

Za miesięczną opłatą można będzie grać do woli w udostępniane przez Google tytuły – z przecieków wynika, że prowadzone ą rozmowy na ten temat z największymi twórcami i dystrybutorami gier. Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o udostępnienie i dostosowanie do strumieniowania już istniejących tytułów, czy też negocjowane jest tworzenie gier na wyłączność.

Gry będzie można uruchamiać na urządzeniach zgodnych z Chromecastem lub na specjalnie projektowanej w tym celu konsoli Google.

Więcej szczegółów na temat projektu „Yeti” nie wyciekło – wiadomo tylko, że pomysły na jego ostateczny kształt kilka razy się już zmieniały.

Dzięki strumieniowaniu nawet niezbyt wydajny sprzęt może pokazywać płynnie działające, rozbudowane graficznie gry. W taki właśnie sposób udało się między innymi uruchomić Wiedźmina 3 na najmniejszym Game Boyu na świecie.

Co jest najlepsze do grania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry