Google szykuje własną konsolę do gier?

Michał Tomaszkiewicz
08.02.2018 14:02
Google szykuje własną konsolę do gier? Fot. materiały prasowe

Projekt „Yeti” – tak ma nazywać się utrzymywany w niedostatecznej tajemnicy plan podboju przez Google rynku gier. Czy Microsoft i Sony mają się czego bać?

Rynek konsol znacznie się spolaryzował – pozostało na nim już tylko trzech liczących się graczy. Sony rywalizuje z Microsoftem o względy zapalonych graczy, Nintendo zaś czaruje osoby, którym mniej zależy na wydajności i jakości grafiki, a bardziej na duszy zaklętej w rozgrywanym tytule.

O tym, jak bardzo to hermetyczny rynek przekonało się swego czasu nawet przepotężne Apple, którego konsola do gier – uznawana zgodnie za jeden z najgorszych produktów w historii marki - błyskawicznie zniknęła z podręczników historii spisywanych przez amerykańskiego giganta.

Do walki o serca i portfele graczy zamierza teraz przystąpić Alphabet, macierzysta spółka Google – Reuters podaje, że prace nad sprzętem i usługą prowadzone są pod kryptonimem „Yeti”. Pomysł na rewolucję jest prosty – grać będzie się gdzie tylko będzie się chciało, gry uruchamiane będą na serwerach Google.

Gry jako usługa

To nie jest nowy pomysł – katalog z grami strumieniowanymi przez internet, czyli swoisty „Netflix dla gier”, stworzyli między innymi już w zeszłym roku Polacy.

Za miesięczną opłatą można będzie grać do woli w udostępniane przez Google tytuły – z przecieków wynika, że prowadzone ą rozmowy na ten temat z największymi twórcami i dystrybutorami gier. Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o udostępnienie i dostosowanie do strumieniowania już istniejących tytułów, czy też negocjowane jest tworzenie gier na wyłączność.

Gry będzie można uruchamiać na urządzeniach zgodnych z Chromecastem lub na specjalnie projektowanej w tym celu konsoli Google.

Więcej szczegółów na temat projektu „Yeti” nie wyciekło – wiadomo tylko, że pomysły na jego ostateczny kształt kilka razy się już zmieniały.

Dzięki strumieniowaniu nawet niezbyt wydajny sprzęt może pokazywać płynnie działające, rozbudowane graficznie gry. W taki właśnie sposób udało się między innymi uruchomić Wiedźmina 3 na najmniejszym Game Boyu na świecie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.