Pogoda
12.02.2016 12:20

Google zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Rosji

German Klimenko, mianowany na początku 2016 roku doradcą ds. Internetu Putina, chce wyrzucić z państwowych komputerów system Windows i nałożyć podatek na Google, Apple i Microsoft, a działanie wyszukiwarki nazywa „politycznym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji”.

Google zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Rosji
foto: kremlin.ru

8-procentowy VAT naliczany od sprzedaży aplikacji miałby zwiększyć konkurencyjność rosyjskich firm internetowych: wyszukiwarki Yandex oraz serwisu pocztowego Mail.ru. Przychody amerykańskich przedsiębiorstw na rosyjskim rynku to 3,9 mld dolarów rocznie.

Obłożenie podatkiem sprzedaży dóbr cyfrowych – reklam, gier, filmów i usług chmurowych – zrównałoby szanse zagranicznych i lokalnych przedsiębiorstw. Przepisy wskazujące na naliczenie VAT w miejscu dokonania płatności obowiązują między innymi w Europie. Klimenko skomentował brak takich zapisów w rosyjskim prawie określając swój kraj jako „republikę bananową”.

"

My hodujemy krowę, a oni ją doją. "

Równość wobec prawa nie jest jedyną motywacją stojącą za zmianą przepisów – że z powodu sankcji i pikujących cen paliw rosyjski budżet świeci pustkami. Dodatkowy dochód jest Rosji bardzo potrzebny. W tle działań legislacyjnych przewija się także nieufność do Google, określanego przez Putina jako „projekt CIA”.

Z danych przytoczonych przez Klimenkę wynika, że wyszukiwarka odpowiada na 32 tysiące zapytań amerykańskich służb w ciągu roku. Rosyjskie pytania są ignorowane. Google, Microsoft, Apple i inne amerykańskie przedsiębiorstwa dostosowały swoje działania do sankcji nałożonych na Rosję po zajęciu Krymu. Doradca Putina jest zdania, że ewentualne całkowite wycofanie się Google z Rosji nie byłoby dla kraju tragedią.

Brak świadczenia usług na terenie ukraińskiego półwyspu traktowany jest przez Klimenko jako „przekroczenie granicy bez powrotu”. Doradca wskazuje, że „nieuniknione” jest zrezygnowanie z infrastruktury rządowej zbudowanej na systemie Microsoft Windows i przejście na otwartego Linuksa. Migracja 22 tysięcy jednostek urzędowych ma się odbyć niezwłocznie.

Uda im się?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Apple Microsoft Google