Pogoda
22.01.2016 12:35

Google zapłacił Apple 1 mld dolarów za wyszukiwanie

Google i Apple to rywale, którzy zdecydowali się współpracować przy oferowaniu właścicielom iPhone'ów i iPadów możliwości wyszukiwania. Dzięki przeciekowi wiemy, jakie pieniądze skłoniły konkurentów do połączenia sił.

Google zapłacił Apple 1 mld dolarów za wyszukiwanie
foto: domena publiczna

Miliard dolarów - taka suma padła podczas rozprawy pomiędzy Oracle i Google. Kwota w takiej wysokości miała trafić do Apple w 2014 roku jako wynagrodzenie za umieszczenie w interfejsie urządzeń możliwości wyszukiwania za pomocą Google.

Główni zainteresowani traktują wszelkie informacje o współpracy jako wysoko poufne. Do tej pory wiadomo było tylko ,że porozumienie między Google i Apple istnieje. Przedsiębiorstwa zgodnie odmówiły komentarza w sprawie wymienionej kwoty.

Informacja o przekazaniu miliarda dolarów została usunięta z transkrypcji zeznań - prosiły o to zgodnie Google i Apple. Wcześniej jednak dopatrzono sie jeszcze jednej ciekawej liczby.

Jeden ze świadków (pracownik Google) wspomniał, że udział w przychodach wynosił w pewnym momencie 34% - niestety z kontekstu nie wynikało, czy mowa była o działce dla Google, czy dla Apple.30% to wysokość opłaty pobieranej przez Apple od sprzedaży w Apple Store.

Oba przedsiębiorstwa argumentowały chęć usunięcia informacji możliwością wpłynięcia jej na negocjacje z innymi podmiotami w przyszłości.

Google i Apple konkurują ze sobą na rynku smartfonów - wyszukiwarka stoi za systemem Android, głównym problemem iPhone'ów. Jak widać, duże pieniądze potrafią jednak łagodzić obyczaje.

Za jaką kwotę byłbyś w stanie współpracować ze swoim największym wrogiem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet