Pogoda
14.08.2018 12:20

Google zbiera informacje o Twoim położeniu nawet gdy mu tego zabronisz

Teoretycznie wystarczy zaznaczenie jednej opcji, żeby Google nie zapisywał już sobie danych o lokalizacji użytkownika. W praktyce jej wybranie nie robi niemal żadnej różnicy.

Google Maps na smartfonie
foto: materiały prasowe

Google przekonuje, że wyłączenie „Historii lokalizacji” skutkuje odstąpieniem giganta od zbierania i zapisywania sobie informacji o dokładnym położeniu użytkownika:

"

Historię lokalizacji możesz wyłączyć w każdej chwili. Gdy to zrobisz, odwiedzane przez Ciebie miejsca nie będą już w niej zapisywane. Gdy wyłączysz Historię lokalizacji na koncie Google, przestanie ona działać na wszystkich powiązanych z nim urządzeniach. "

Jak odkryli naukowcy w Princeton, nie jest to do końca prawdą – mimo skorzystania z tej opcji w oprogramowaniu tworzonym przez Google można w dalszym ciągu znaleźć informacje na temat położenia użytkownika.

Dotyczy to zarówno właścicieli smartfonów z Androidem, jak i korzystających na iPhone’ach z oprogramowania stworzonego przez Google.

Google zapisuje lokalizację użytkownika mimo wyłączenia tej opcji

Lokalizacja użytkownika jest zapisywana podczas korzystania z Map Google, dostarczania prognozy pogody, a nawet… korzystania z wyszukiwarki. Gigant internetowy odnotowuje dokładny czas wykonania danej czynności wraz ze współrzędnymi geograficznymi mierzonymi z dokładnością do kilkunastu centymetrów.

Jonathan Mayer, naukowiec który potwierdził doświadczalnie zapisywanie przez Google lokalizacji nawet po wyłączeniu tej opcji, nie szczędzi gigantowi słów krytyki:

"

Jeśli pozwalasz wyłączać użytkownikom coś nazywające się „Historia lokalizacji”, wtedy powinno to być nieaktywne we wszystkich miejscach. To wydaje się oczywiste. "

Google odpowiedziało oficjalnie używając ogólników:

"

Jest wiele sposobów, na które Google może używać lokalizacji do poprawienia działania programów, w tym poprzez historię lokalizacji, aktywność w sieci i aplikacjach oraz usługach lokalizacyjnych na poziomie urządzenia. Dostarczamy jasne opisy tych narzędzi i podstawową kontrolę, tak by użytkownicy mogli je włączać i wyłączać oraz kasować swoją historię w każdej chwili. "

Google przygotowało specjalną stronę, w której można zobaczyć historię lokalizacji (i nie tylko) zgromadzoną przez giganta.

Zabroniliście Google zapisywania swojej lokalizacji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet