Pogoda
17.11.2016 09:05

Google zmieniło Wasze smartfony w karty płatnicze

Od 17 listopada 2016 można w Polsce korzystać z Android Pay – usługi, która pozwala płacić zbliżeniowo smartfonem. Na początek system obsługiwany jest przez 3 banki, Google zapewnia jednak, że prowadzi rozmowy z wszystkimi liczącymi się wystawcami kart w naszym kraju.

Google zmieniło Wasze smartfony w karty płatnicze
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Android Pay nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony na świecie – Polska jest dopiero 6. krajem, w którym usługa jest uruchomiona (i 2. w Europie). Google postrzega polski rynek płatności mobilnych za bardzo innowacyjny i nowoczesny – wdrożenie systemu w naszym kraju było najszybszym z dotychczas przeprowadzonych.

Jak korzystać z Android Pay? Do aplikacji trzeba wprowadzić dane kart płatniczych (można używać zarówno debetowych i kredytowych) – nie trzeba nawet robić tego ręcznie, wystarczy wykonać zdjęcie aplikacją. Korzystać można korzystać jednocześnie z kilku kart , wybierając aktywną w chwili dokonywania płatności – a cała resztą zajmie się telefon. Jedyny warunek – musi być wyposażony w NFC i Androida w wersji 4.4 lub wyższej.

Po skonfigurowaniu Android Pay wystarczy wybudzić smartfona i zbliżyć go do terminala płatniczego (odpowiednie urządzenia, akceptujące transakcje zbliżeniowe, znajdują się w 400 000 punktów sprzedaży) – zakupy powyżej 50 zł będą wymagać wprowadzenia PIN-u używanej poprzez aplikację karty.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

W przyszłości ma być jeszcze prościej – dokonanie płatności potwierdzać będzie można w dokładnie taki sam sposób, w jaki odblokowywany jest ekran smartfona – PIN-em, narysowaniem wzoru lub nawet odciskiem palca.

Google zachwala swoje rozwiązanie jako wyjątkowo bezpieczne – podczas transakcji sklep otrzymuje informacje tylko o karcie wirtualnej, stworzonej dla użytkownika przez wyszukiwarkę, dane prawdziwej nie są w żadne sposób transmitowane. Opcje płacenia telefonem można także w każdej chwili zablokować korzystając z usługi Menedżer urządzeń Android.

W chwili premiery z Android Pay w Polsce mogą korzystać klienci Alior Banku, Banku Zachodniego WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce – dokładna data nie została podana – do Android Pay ma dołączyć także mBank. Prowadzone są rozmowy z największymi polskimi bankami dotyczącymi ich uczestnictwa w systemie płatności, Google nie chce jednak zdradzać szczegółów przed zakończeniem rozmów.

Android Pay może być także używany do płacenia bezpośrednio w aplikacjach – pierwszymi akceptantami systemu mają być Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber. Aplikacja pozwala na korzystanie z kart lojalnościowych i upominkowych.

Poza Polską Android Pay jest dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Singapurze i w Hongkongu.

Będziecie płacić telefonem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google