Pogoda
21.08.2020 14:45

Górnicy wyjechali nad morze i stworzyli ognisko koronawirusa. Planują kolejne wycieczki

Górnicy z Rudy Śląskiej wyjechali nad morze i wrócili z koronawirusem. W wycieczkowym autokarze było 60 osób, autobus od razu po powrocie ruszył z kolejną turą.

plaża nad Bałtykiem
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

23 górników i członków ich rodzin z bałtyckiej plaży wróciło zarażonych koronawirusem. Okazało się, że w autokarze wiozącym ich na wypoczynek były osoby chore na COVID-19. W pojeździe było łącznie 60 osób, te u których SARS-CoV-2 nie wykryto, trafiły na kwarantannę.

Wyjazd został zorganizowany przez organizację związkową z Ruchu Halemba. Autobus po przywiezieniu chorych do Rudy Śląskiej wyjechał natychmiast z następną turą.

Greta Thinberg z polskimi górnikami
Greta Thinberg z polskimi górnikami
Przeczytaj także Greta Thunberg spotkała się z polskimi górnikami. Związki zawodowe zarzucają im zdradę Polski [WIDEO]

Górnicy z pierwszego turnusu wyjechali z miasta zanim zostało ono obwołane czerwoną strefą. Gdy wrócili, w miejscowości obowiązywały już dodatkowe obostrzenia.

Górnicy pojechali na wycieczkę nad morze. Rezultat to 23 chorych na COVID-19 i kilkadziesiąt osób na kwarantannie

W wyjeździe wzięło udział ponad 80 osób, z których 60 wyruszyło z kopalni Halemba autokarem, a pozostałe 20 zdecydowało się dotrzeć własnymi samochodami. Wszyscy zostali skierowani na kwarantannę.

Na wyniku testów czekają uczestnicy drugiego turnusu. Nowi wycieczkowicze na wszelki wypadek wrócili do pracy, żeby nie zarażać na terenie kopalni.

Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, poinformował że górnicy planują kolejne wyjazdy.

"

To, co nas, władze miasta, martwi, to napływające informacje, że podobnych wycieczek czy też wyjazdów wakacyjnych organizacje związkowe działające w kopalni mają przygotowanych więcej. "

Ruda Śląska została obwołana czerwoną strefą ze względu na znaczny przyrost chorych. W mieści wykryto ponad 1000 zakażeń, z czego 17 osób zmarło. Niemal 1000 przebywa na kwarantannie, może więc stać się potencjalnie nowymi chorymi.

Liczba chorych rośnie w naszym kraju coraz szybciej. O wypłaszczeniu krzywej możemy zapomnieć – w sierpniu 2020 rekordy dziennego przyrostu potwierdzonych przypadków były już bite kilkukrotnie.

Zobacz także: Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce 

Wyjechaliście na wakacje w tym roku?