Pogoda
11.09.2017 14:12

Gra Fight of Gods wywołała świętą wojnę ze Steamem

„Wasze modły zostały wysłuchane” – tak reklamowana jest gra, w której można wykazać wyższość jednego boga nad drugim w brutalnej bijatyce. Przez Fight of Gods odcięto dostęp do całego Steama w Malezji, a to zapewne dopiero początek kontrowersji i skandali.

Gra Fight of Gods wywołała świętą wojnę ze Steamem
foto: materiały prasowe

Ta staroszkolna, dwuwymiarowa (z elementami 3D) bijatyka raczej nie zyskałaby rozgłosu, gdyby nie występujące w niej postaci.

Fight of Gods pozwala bowiem wcielić się na arenie między innymi w Jezuza, Buddę, Odyna, Zeusa czy Amaterasu – a oprócz bóstw znajdują się tam także „oświecone dusze”, takie jak na przykład Mojżesz.

Nie trzeba było długo czekać, aż gra zostanie okrzyknięta świętokradztwem. Władze Malezji uznały, że gra indie stanowi zagrożenie dla jedności i harmonii narodu. I w obronie swoich obywateli zarządziła ogólnokrajową blokadę dostępu do Steama.

Kryzys udało się zażegnać po tym, jak Valve zadeklarował się ukryć grę przez osobami łączącymi się z usługą z tego kraju – chwilowa całkowita blokada zaowocowała na pewno wymiernymi stratami dla spółki.

Nie jest to zapewne ostatni raz, gdy o grze zrobi się głośno – założeniem autorów Fight of Gods było stworzenie bijatyki w humorystyczny sposób pokazujących różne religie, przez wielu wierzących tematyka może jednak być potraktowana jako obraza uczuć.

Jezus występuje jako postać, która schodzi z krzyża i wciąż ma przybite do rąk fragmenty bali:

Intenauci szybko wychwycili, że w grze nie pojawia się Mahomet ani Allach – w komentarzach jest to dosadnie komentowane.

Na Steamie Fight of Gods zbiera przede wszystkim bardzo dobre oceny – gracze chwalą sobie proponowany przez autorów system walki.

Gra została wyceniona w promocji z okazji premiery na niecałe 5 euro, docelowo Fight of Gods ma kosztować 8 euro.

Kontrowersje to znany i ceniony przez twórców gier sposób na przyciągnięcie uwagi do ich tytułu - autorzy South Park: Fractured But Whole dali o sobie znać projektując ustawianie stopnia trudności jako wybór koloru skóry prowadzonego bohatera.

Co sądzicie o grze Fight of Gods?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry