Pogoda
04.07.2017 14:33

Gracze udaremnili zamach na prezydenta Francji

Szczegóły tej sprawy trzymane są w tajemnicy, wiadomo jednak, że dzięki działaniom graczy komputerowych udało się schwytać mężczyznę planującego zabić Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.

Gracze udaremnili zamach na prezydenta Francji
foto: Italian G7 Presidency 2017, CC-BY 3.0

Niedoszły zamachowiec został aresztowany przez policję pod koniec czerwca. 23-latek chciał przeprowadzić atak podczas odbywającego się 14 lipca Święta Narodowego Francji. Na obchodach miał pojawić się także Donald Trump.

O podejrzanej działalności mężczyzny donieśli na policję gracze, którzy natknęli się na mężczyznę podczas rozmowy na kanale poświęconym grze komputerowej.

Planujący zamach miał zwrócić się do nich z zapytaniem, gdzie może kupić broń podobną do Kałasznikowa.

Aresztowany przyznał się do planowania zamachu - śmierć prezydenta Francji miała być politycznym oświadczeniem. Mężczyzna poinformował ponadto, że na jego liście celów znajdują się murzyni, Arabowie, Żydzi oraz homoseksualiści.

To nie pierwszy raz, gdy mężczyzna znalazł się za kratami - w 2016 roku został oskarżony o wspieranie terroryzmu po publicznym pochwaleniu akcji Andersa Brevika, który w 2011 roku zabił w Norwegii 77 osób.

Otrzymał za to karę 3 lat więzienia, z czego połowa została zawieszona. Do planowania zamachu przystąpił więc bezpośrednio po wypuszczeniu na wolność.

W samochodzie podejrzanego znaleziono 3 noże kuchenne, analiza aktywności na komputerze wykazała, że prowadził wyszukiwania na temat potencjalnych celów zamachu.

Czy graczom należy się medal?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry