Granie w Pokemony zmienia mózg. Odnaleziono obszar pobudzany przez Pikachu

07.05.2019 11:46
Granie w Pokemony zmienia mózg. Odnaleziono obszar pobudzany przez Pikachu Fot. kadr z wideo

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie mózgom graczy, którzy w młodości namiętnie grali w Pokemony na Game Boyu. Okazało się, że podczas testów aktywuje się w nich obszar, który u osób nie mających styczności z kieszonkowymi potworami pozostaje cichy.

Pokemony okazały się być bardzo wdzięcznymi obiektami badań dla naukowców, którzy zorientowali się, że granie na Game Boyu w pierwsze gry ze stworkami odbywało się w praktyce w warunkach kontrolowanych.

Pokemon Red i Blue można było uruchomić tylko na przenośnej konsolce, wszyscy gracze zaznajamiali się z grami w niemal takich samych warunkach – obserwując ekran znajdujący się w odległości nie większej, niż zasięg ich rąk. W ten sposób do rozpoznawania pokemonów na ekranie wykorzystywany był ten sam obszar mózgu.

Przeczytaj także

Umysły graczy miały całkiem sporo pracy – w pierwszej generacji musiały nauczyć się rozpoznać 151 stworków, w dalszych częściach dodano setki nowych kreacji. Taki wysiłek, jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, ma przełożenie na sposób, w jaki po latach pracuje mózg.

Żeby to odkryć, przeprowadzono eksperyment polegający na pokazywaniu dwóm grupom osób – tych, którzy za młodu grali w pokemony i tych, którzy ze stworkami nie mieli styczności – wizerunków przedmiotów, zwierząt oraz stworzonych przez Nintendo postaci.

Przeczytaj także

Pokemony zmieniają ludzki mózg. Naukowcy przebadali graczy

Jak wynika z badań, mózgi graczy patrzących na pokemony wykazują dużą aktywność w bruździe potyliczno-skroniowej, odpowiedzialnej między innymi za rozpoznawanie obiektów, między innymi zwierząt.

pokemon_mozg_02 Fot. foto: Uniwersytet Stanforda

Rezultaty badania są ważne, gdyż pokazują, że dzięki ekspozycji młodych osób na wybrane bodźce można wpływać na sposób, w jaki działają ich mózgi. Naukowcy wspominają, że być może właśnie z powodu braku odpowiedniej stymulacji biorą się zaburzenia w postaci dysleksji, uniemożliwiające odpowiednie zwizualizowanie słów.

Zobacz także: >> Pokemony sięgną po miecz i tarczę. Nowa gra na Switcha w 2019 roku <<

Czy zaszyta w mózgu umiejętność rozpoznawania pokemonów może być przydatne nie tylko w grach, naukowcy nie zdradzili.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.