Pogoda
22.07.2020 10:31

Greta Thunberg dostała milion euro za walkę ze zmianami klimatu

Greta Thunberg dostała milion euro. Została laureatką nagrody nagrody Gulbenkian Prize for Humanity, pozostawiając w pokonanym polu 135 konkurentów z całego świata. Młoda aktywistka zdradziła, na co przeznaczy pieniądze. Niespodzianki nie ma. A może właśnie jest?

Greta Thunberg
foto: Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News

Greta Thunberg zaistniała w mediach jako głos gniewu młodego pokolenia, domagający się natychmiastowych działań w sprawie zapobieżenia katastrofalnym zmianom klimatycznym. Nastolatka zainspirowała setki tysięcy osób na całym świecie i stała się symbolem walki o lepszą przyszłość.

Jej działalność została dostrzeżona przez Fundację Galusta Gulbenkiana, która od lat nagradza osoby angażujące się w działania mające pomóc ludzkości. Zapewnienie przyszłym pokoleniom warunków pozwalających na przeżycie na Ziemi jest jak najbardziej taką aktywnością.

Greta Thinberg z polskimi górnikami
Greta Thinberg z polskimi górnikami
Przeczytaj także Greta Thunberg spotkała się z polskimi górnikami. Związki zawodowe zarzucają im zdradę Polski [WIDEO]

Nagroda ma bardzo konkretny wymiar, jako że do wyróżnienia dołączany jest okrągły milion euro. Greta Thunberg zapowiedziała już, na co wyda te pieniądze.

Greta Thunberg nagrodzona milionem euro. Wyda je na walkę ze zmianami klimatycznymi

Nastolatka w nakręconym po otrzymaniu nagrody filmie przyznała, że milion euro to kwota, którą trudno jej sobie nawet wyobrazić. Nawet jednak tak ogromne pieniądze to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Kwota zostanie w całości przekazana na walkę ze zmianami klimatycznymi oraz skutkami globalnego ocieplenia. Pierwsze dwie darowizny, po 100 000 euro, trafią do SOS Amazonia oraz Fundacji Stop Ecocide.

Pierwsza organizacja kupuje materiały medyczne oraz świadczy usługi telemedyczne dla mieszkańców brazylijskiego lasu deszczowego, druga zajmuje się działaniami mającymi doprowadzić przed przez Międzynarodowy Trybunał Karny osoby odpowiedzialne za niszczenie środowiska na ogromną skalę.

Zobacz także: Greta Thunberg została Człowiekiem Roku według magazynu TIME

A wy na co wydalibyście milion euro?