Pogoda
20.01.2020 10:36

Greta Thunberg odwiedziła w sekrecie Polskę. Widziano ją z ekipą filmową przy Elektrowni Bełchatów

Od lat polscy politycy powtarzają, że naszym bogactwem jest czarne złoto, czyli węgiel. Działania mające na cel ograniczenie korzystania z paliw kopalnych odbierane są przez nich jako zagrożenie dla naszej suwerenności. Za niebezpieczną uznano nawet wizytę Grety Thunberg w Polsce.

Elektrownia Bełchatów
foto: Adam STASKIEWICZ/East News

Szwedzka nastolatka stała się symbolem buntu młodych osób przeciw wyniszczającej środowisko i prowadzącej do katastrofy klimatycznej polityki nieograniczonego korzystania z paliw kopalnych.

Gazy cieplarniane wyemitowane do tej pory sprawią, że średnia temperatura na świecie wzrośnie co najmniej o 2 stopnie Celsjusza, co spowoduje rozstrojenie systemu klimatycznego i częstsze pojawianie się ekstremalnej pogody i zjawisk. Przedsmakiem tego są dewastujące pożary w Australii.

przelot nad pożarami w Australii
przelot nad pożarami w Australii
Przeczytaj także To nie piekło, to Australia. Zobacz szokujące nagranie z samolotu [WIDEO]

Greta Thunberg w sekrecie odwiedziła Polskę; informacje o jej wizycie nie zostały podane w jej mediach społecznościowych. Zdarzenie potwierdziła bełchatowska policja, której funkcjonariusze towarzyszyli nastolatce i ekipie filmowej podczas wizyty w gminie Kleszczów. Aktywistka nagrywała materiał o Elektrowni Bełchatów.

Greta Thunberg w Polsce. Nagrywała film o Elektrowni Bełchatów

Młoda Szwedka chciała nakręcić materiał na terenie elektrowni, Polska Grupa Energetyczna odrzuciła jednak jej prośbę. Elektrownia węglowa w Bełchatowie jest największym emitentem gazów cieplarnianych w Europie, samodzielnie odpowiadając za 10% wszystkich polskich emisji.

Roczne emisje CO2 przez Elektrownię Bełchatów zbliżają się do poziomu 40 mln ton rocznie. Przez cały okres swojego funkcjonowania zakład umieścił według wyliczeń ClientEarth ponad miliard ton dwutlenku węgla.

Można się domyślać, jakie zdanie o działaniu elektrowni przedstawiła Greta Thunberg. Kwestią otwartą są plany dotyczące emisji nagrania: nie wiadomo, czy wideo trafi do mediów społecznościowych, czy też może nagranie to część prac nad pełnoprawnym filmem dokumentalnym.

Zobacz także: 11 000 naukowców ogłosiło alarm klimatyczny. „Czekają nas cierpienia nie do opisania” 

Co sądzicie o Grecie Thunberg?

Tagi: Duperele