Grób "prawdziwej" Królewny Śnieżki został wystawiony w muzeum

07.08.2019 13:02
Grób "prawdziwej" Królewny Śnieżki został wystawiony w muzeum Fot. kadr z filmu "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"/Disney

Zaginiony nagrobek 18-wiecznej baronowej został niedawno odnaleziony i przekazany na rzecz jednego z niemieckich muzeów. Zmarła szlachcianka była rzekomo inspiracją dla Braci Grimm, którzy napisali o niej "Królewnę Śnieżkę". 

Jak podaje BBC, nagrobek Marii Sofii von Erthal znajduje się obecnie w Muzeum w Bambergu w południowych Niemczech. Eksponat został oddany przez rodzinę, która uchroniła nagrobek przed zniszczeniem w latach 70. XX wieku. Wówczas budowano nową klinikę na terenie szpitala, w którym wcześniej znajdował się eksponat. 

Grób "prawdziwej" Królewny Śnieżki odnaleziony po latach

Maria Sofia była córką księcia Filipa von Erthal, właściciela fabryki luster w Lohr nad Menem i według szefa muzeum w Bambergu Holgera Kempkensa, była inspiracją dla braci Grimm. Ci przekształcili jej historię w jedną ze swoich baśni - "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków". Jak opowiada Kempkens:

Bracia Grimm tworzyli swoje baśnie na podstawie historii osób, które sami znali. Są pewne wskazówki - chociaż nie możemy w 100% ich potwierdzić - że Sofia była inspiracją dla Królewny Śnieżki. Dzisiaj musisz nieco zmyślić, gdy piszesz o postaci historycznej. Dlatego wydaje mi się, że podobnie ma się rzecz z sytuacją Braci Grimm. Bazujemy na historii, ale musimy dodać fikcyjne elementy. 

Sophia urodziła się w 1725 roku i według historyków miała niezbyt dobre relacje ze swoją macochą Klaudią Elżbietą Marią von Vernningen. Aspekt "magicznego lusterka" miał być odbiciem tego, że jej ojciec był właścicielem fabryki luster. Las z baśni był zainspirowany prawdziwym lasem obok Lohr, który był pełen dzikich zwierząt i kryminalistów.

Przeczytaj także

W baśni Śnieżka musiała pokonać 7 wzgórz, aby odnaleźć dom krasnoludków, którzy pracowali w fabryce. Co ciekawe, dokładnie 7 wzgórz obok Lohr mieściła się opuszczona fabryka, która zatrudniała dzieci. Krasnoludki miały odpowiadać dzieciom z rzeczywistości. 

Niestety, reszta życia Sofii nie była zbliżona do baśniowego szczęśliwego zakończenia. Kobieta straciła wzrok w czasach młodości i zmarła w wieku 71 lat jako panna mieszkająca w zakonie. Dla muzeum najważniejsza jest jednak historyczna wartość samego nagrobka - w XVIII i XIX wieku groby kobiet były wyjątkowe i według dyrektora Kempkensa przedmiot jest szczególny sam w sobie i baśń nie ma na to żadnego wpływu.

Zobacz także: Królewna Śnieżka uczy dzieci molestowania?

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.