Pogoda
21.01.2016 14:59

Groźna luka w Androidzie – uważaj, co instalujesz

Odkryto lukę w zabezpieczeniach Linuksa i Androida, pozwalającą na przejęcie kontroli nad urządzeniem. Przy zachowaniu ostrożności można zminimalizować ryzyko stania się ofiarą ataku.

Groźna luka w Androidzie – uważaj, co instalujesz

Błąd istnieje od 2012 roku, jednak odkryty został dopiero teraz. Zagrożone są komputery pracujące pod kontrola Linuksa oraz smartfony z Androidem w wersji 4.4 i nowszej. Luka pozwala na ominięcie zabezpieczeń systemu i zdobycie na nim uprawnień administratora.

Nie odnotowano jeszcze prób wykorzystania błędu przez przestępców, jest to jednak tylko kwestią czasu. Sytuację rozwiązać może tylko aktualizacja systemu, a z tym w przypadku urządzeń z Androidem nie jest łatwo.

Jak pisaliśmy w tej wiadomości, niechęć Samsunga do publikowania aktualizacji systemowych do smartfonów doprowadziła do podania go do sądu przez holenderską organizację zajmującą się prawami konsumentów. Z badań przeprowadzonych przez agencję wynika, że 82% modeli producenta nie otrzymało żadnej aktualizacji w czasie dwóch lat od premiery.

Podobnie do kwestii aktualizacji podchodzą także inni producenci, starający się oferować najnowsze wersje Androida tylko na świeżo wprowadzanych na rynek konstrukcjach. W przypadku wykrycia groźnej luki, jak ma to miejsce w tej chwili, pozostawia to użytkowników z ogromnym problemem.

Na szczęście przed niebezpieczeństwem można się uchronić, choć może to wymagać wstrzemięźliwości. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które nie korzystają z dużej liczby aplikacji i nie instalują zbyt często nowych programów – dopóki pochodzi one będą z oficjalnego sklepu Google Play, raczej nie ma się czego obawiać.

Osoby lubiące nowości powinny podchodzić z nieco mniejszym zaufaniem do aplikacji oferowanych przez debiutujących w sklepie programistów, najlepiej czekając kilka dni na sprawdzenie działania programu i ewentualną reakcję Google.

Wzmożoną ostrożność powinny zachować osoby sięgające po aplikacje spoza sklepu Google – tutaj każda instalacja może zakończyć się otworzeniem telefonu lub tabletu na złośliwe oprogramowanie.

Czy mimo odkrytej luki możesz czuć się bezpiecznie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile