Pogoda
10.03.2016 10:31

Gry z Pegasusa w nowym wymiarze

Pamiętacie stare dobre gry na Pegasusa? Emulator 3DNES pozwoli przypomnieć sobie ulubione tytuły i spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Gry z Pegasusa w nowym wymiarze
foto: kadr z wideo

Jak sama nazwa wskazuje, 3DNES przenosi gry z konsoli NES (Nintendo Entertaiment System, w Polsce znanej głównie z wcielenia jako Pegasus) w trzeci wymiar. Konwersja dokonywana jest w locie i nie wymaga żadnych przeróbek w oryginalnych tytułach.

Autor emulatora udostępnił 9 marca 2016 wersję beta swojego programu. Aplikacja znajdująca się wciąż w fazie rozwoju wymaga lekkiej dozy wyrozumiałości, jako że ma kilka ograniczeń. Przede wszystkim – w chwili premiery działa tylko w przeglądarce Firefox.

Autor zdradził, że system dorabiający trzeci wymiar do gier testowany był głównie z grami z Mario – inne tytuły także działają, jednak to przygody włoskiego hydraulika będą prezentować się najlepiej i mieć najmniej błędów.

Jak uruchomić grę z Pegasusa w emulatorze 3DNES? Na początku wymagana jest odrobina cierpliwości – po odwiedzeniu witryny projektu należy poczekać, aż aplikacja się załaduje i uruchomi. Znakiem informującym o pomyślnym zakończeniu tego etapu jest pojawienie się licznika FPS (klatek na sekundę) w lewym górnym rogu okienka emulatora. 

Następnie trzeba wskazać lokalizację ROMu (pliku) z grą. Emulator 3DNES w premierowej wersji może je pobierać tylko z internetu – autor zaleca udostępnienie tytułu w serwisie chmurowym Dropbox. Możliwość wskazania pliku znajdującego się na twardym dysku komputera przewidziana jest w przyszłych wersjach programu. Jeśli wyświetli się alert o problemach ze skryptem, użytkownicy proszeni są o wybranie opcji kontynuowania jego wykonywania.

Legenda dotycząca odwzorowania klawiszy pada znajduje się bezpośrednio pod okienkiem emulatora. Zanim jednak będzie można nacieszyć się ulubioną grą w nowym wydaniu, autor zaleca kliknięcie wskaźnikiem myszy na obszarze wyświetlania danej pozycji.

Za pomocą tego kontrolera można zmieniać perspektywę (należy przytrzymać wciśnięty lewy przycisk) oraz przybliżać i oddalać obraz (kółkiem myszy). Gra się za pomocą klawiatury. Domyślnie emulator wyświetla grafikę w niższej jakości, można to zmienić wybierając odpowiednią opcję z rozwijanego menu.

Jak prezentuje się w 3D Wasza ulubiona gra z Pegasusa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele