Gwiazda "Harry'ego Pottera" do J.K. Rowling: "Nie bądź płciową faszystką"

15.07.2020 11:32
Harry Potter i Insygnia Śmierci|undefined Fot. LFI/Photoshot/East News

Autorka "Harry'ego Pottera" wygłosiła ostatnio wiele krzywdzących słów pod adresem osób LGBT. W ich obronie stanęła gwiazda filmowej adaptacji.

Chociaż seria "Harry Potter" uczy otwartości i tolerancji na wszelkie inności, jej autorka wcale nie jest tak liberalna, jakby się mogło wydawać. Przynajmniej jeśli chodzi o niektórych członków środowiska LGBT. Z tego powodu jedna z aktorek występujących w filmowych adaptacjach przygód młodego czarodzieja, postanowiła zabrać głos w tej sprawie.

Harry Potter - Miriam Margolyes o J.K. Rowling

W ciągu ostatnich kilku miesięcy J.K. Rowling wygłosiła szereg transfobicznych komentarzy. Wypowiedzi sprawiły, że natychmiast pojawiła się fala krytyki w kierunku pisarki, nie tylko od zwykłych czytelników, ale również aktorów występujących w serii "Harry Potter".

Przeczytaj także

Dołączyła do nich Miriam Margolyes - homoseksualna aktorka, która wcieliła się w nauczycielkę zielarstwa w Hogwarcie - profesor Pomonę Sprout. Brytyjska artystka skomentowała krzywdzące wypowiedzi Rowling w rozmowie z "The Times".

Wiem, co się stało. Ona ma raczej konserwatywny pogląd na osoby transseksualne. W przeciwieństwie do mnie. To sprawa osobistego szczęścia tych ludzi i myślę, że na tym powinno się koncentrować. Nie możesz być płciową faszystką. Myślę, że łatwo się w tym pogubić.

Trudno się nie zgodzić ze słowami Margolyes. W końcu seksualność osób transseksualnych jest ich prywatną sprawą. Niestety często dzieje się tak, że postronni komentatorzy wypowiadają się na tematy, które po pierwsze kompletnie ich nie dotyczą, a po drugie mają dość ograniczoną wiedzę w tym zakresie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku osób cieszących się dużym autorytetem, ponieważ nie tylko dają przyzwolenie na krzywdzenie innych, ale również kształtują określone poglądy u swoich mniej zorientowanych w temacie fanów.

Przeczytaj także

Margolyes dołączyła w swojej krytyce między innymi do Katie Leung i Eddiego Redmayne'a, którzy grają w serii "Fantastyczne zwierzęta" oraz Stephena Kinga, a także Daniela Radcliffe'a i przedstawicieli wytwórni Warner Bros., wydającej filmy o Harrym Potterze.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Daniel Radcliffe skomentował transfobiczne wypowiedzi J.K. Rowling: "Transgenderowe kobiety są kobietami"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.