Gwiazda "Harry'ego Pottera" do J.K. Rowling: "Nie bądź płciową faszystką"

15.07.2020 11:32
Harry Potter i Insygnia Śmierci|undefined Fot. LFI/Photoshot/East News

Autorka "Harry'ego Pottera" wygłosiła ostatnio wiele krzywdzących słów pod adresem osób LGBT. W ich obronie stanęła gwiazda filmowej adaptacji.

Chociaż seria "Harry Potter" uczy otwartości i tolerancji na wszelkie inności, jej autorka wcale nie jest tak liberalna, jakby się mogło wydawać. Przynajmniej jeśli chodzi o niektórych członków środowiska LGBT. Z tego powodu jedna z aktorek występujących w filmowych adaptacjach przygód młodego czarodzieja, postanowiła zabrać głos w tej sprawie.

Harry Potter - Miriam Margolyes o J.K. Rowling

W ciągu ostatnich kilku miesięcy J.K. Rowling wygłosiła szereg transfobicznych komentarzy. Wypowiedzi sprawiły, że natychmiast pojawiła się fala krytyki w kierunku pisarki, nie tylko od zwykłych czytelników, ale również aktorów występujących w serii "Harry Potter".

Przeczytaj także

Dołączyła do nich Miriam Margolyes - homoseksualna aktorka, która wcieliła się w nauczycielkę zielarstwa w Hogwarcie - profesor Pomonę Sprout. Brytyjska artystka skomentowała krzywdzące wypowiedzi Rowling w rozmowie z "The Times".

Wiem, co się stało. Ona ma raczej konserwatywny pogląd na osoby transseksualne. W przeciwieństwie do mnie. To sprawa osobistego szczęścia tych ludzi i myślę, że na tym powinno się koncentrować. Nie możesz być płciową faszystką. Myślę, że łatwo się w tym pogubić.

Trudno się nie zgodzić ze słowami Margolyes. W końcu seksualność osób transseksualnych jest ich prywatną sprawą. Niestety często dzieje się tak, że postronni komentatorzy wypowiadają się na tematy, które po pierwsze kompletnie ich nie dotyczą, a po drugie mają dość ograniczoną wiedzę w tym zakresie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku osób cieszących się dużym autorytetem, ponieważ nie tylko dają przyzwolenie na krzywdzenie innych, ale również kształtują określone poglądy u swoich mniej zorientowanych w temacie fanów.

Przeczytaj także

Margolyes dołączyła w swojej krytyce między innymi do Katie Leung i Eddiego Redmayne'a, którzy grają w serii "Fantastyczne zwierzęta" oraz Stephena Kinga, a także Daniela Radcliffe'a i przedstawicieli wytwórni Warner Bros., wydającej filmy o Harrym Potterze.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Daniel Radcliffe skomentował transfobiczne wypowiedzi J.K. Rowling: "Transgenderowe kobiety są kobietami"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.