"Gwiezdne Wojny": czy istniał potężniejszy Jedi niż Darth Vader?

24.04.2020 12:12
"Gwiezdne Wojny": czy istniał potężniejszy Jedi niż Darth Vader? Fot. Collection Christophel/East News

Darth Vader to jednak z kluczowych postaci "Gwiezdnych Wojen". Według wielu fanów był najpotężniejszym z istniejących Jedi. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda.

W serii "Gwiezdne Wojny" pojawia się wielu potężnych Jedi. Jednym z najpotężniejszych jest oczywiście Darth Vader, który niejednokrotnie oszukał śmierć i zaprezentował naprawdę niespotykane umiejętności panowania nad obiema stronami Mocy. Okazuje się jednak, że nie jest wcale najpotężniejszym z rycerzy zakonu.

"Star Wars" - kto jest najpotężniejszym Jedi?

Wydawany przez Marvela komiks "Darth Vader" z 2017 roku opowiadał o losach Anakina tuż po wydarzeniach ukazanych w serii prequeli. Widzimy więc, jak młody Vader trenuje pod okiem Imperatora Palpatine'a. Jednym z etapów zostania Sithem, jest zdobycie miecza świetlnego Jedi i przemiana kryształu w nim się znajdującego, by wytwarzał czerwone ostrze.

Przeczytaj także

W trzecim i czwartym numerze komiksu widzimy ten etap szkolenia Vadera. Poplecznik Imperatora obrał sobie za cel mistrza, który od lat ukrywał się w samotni na rzecznym księżycu Al'doleem. Mowa o Jedi imieniem Kirak Infil'a. Mężczyzna w przeszłości dokonał niewybaczalnych czynów, za co musiał złożyć Przysięgę Barash. Miał kompletnie odciąć się od życia Zakonu Jedi. Z tego powodu wylądował na Al'doleem, gdzie przez lata w samotności szkolił swoje umiejętności, co sprawiło, że był jednym z najpotężniejszych żyjących Jedi. Po wykonaniu Rozkazu 66 wyczuł jednak, że wielu mistrzów, rycerzy i padawanów zostało zgładzonych.

Przeczytaj także

Niedługo po upadku Republiki Vader wytropił Kiraka i postanowił odebrać mu jego miecz świetlny o zielonym ostrzu. Sith przeszedł od razu do ataku, jednak nie docenił przeciwnika. Infil'a odparł atak i wpuścił Vadera na drogę wypełnioną wieloma śmiertelnymi pułapkami. Mroczny Jedi pokonał jednak wszystkie przeciwności i dotarł do siedziby Kiraka, pokonując jego droida ćwiczebnego, a następnie zabierając mu miecz treningowy. Tak doszło do pierwszego pojedynku Jedi i przyszłego lorda Sith.

3 2017 Fot. Darth Vader #3 2017

Infil'a nie musiał się długo trudzić. Bardzo szybko rozgromił Vadera, kończąc walkę i przykładając mu ostrze swojego miecza do gardła. Następnie za pomocą Mocy zepchnął go w przepaść, sądząc, że nie tylko zabił swojego przeciwnika, ale również odkupił swoje grzechy. Z tego powodu postanowił powrócić do miasta Am'balaar, którego centrum stanowiła potężna tama.

Przeczytaj także

Vader jednak nie zginął. Odniósł poważne obrażenia, ale dzięki częściom z droida zdołał odtworzyć swoje zniszczone cybernetyczne kończyny i ruszyć za Kirakiem. Ich kolejne spotkanie rozegrało się na tamie w Am'balaar. Potyczkę przerwała lokalna policja. Vader zepchnął funkcjonariuszy z tamy, ale Infil'a ocalił ich, posługując się Mocą. Vader odkrył słabość mistrza Jedi i postanowił powoli rozrywać tamę, zagrażając mieszkańcom całego miasta.

Przeczytaj także

Infil'a zamiast na walce musiał skupić się na ochronie Am'balaar. Nie był jednak w stanie wystarczająco obronić się przed Vaderm, który zadał ostateczny cios - zniszczył tamę i zamordował Kiraka, posługując się swoim ikonicznym wykorzystaniem Mocy - dusząc przeciwnika i łamiąc mu kark. Zabrał miecz mistrza Jedi, a jego zwłoki wrzucił do wody zalewającej Am'balaar.

4 2017 Fot. Darth Vader #4 2017

Wiele lat poświęconych na szkoleniu swoich mocy spowodowało, że Kirak stał się jednym z najpotężniejszych Jedi, którzy kiedykolwiek istnieli. Miał jednak słabość, która dla większości Sithów nie istniała - martwił się przede wszystkim o życie innych. Vader postanowił wykorzystać ten fakt i złamać Kiraka. Teoretycznie w zupełnie neutralnych warunkach Infil'a rozgromiłby Vadera zarówno w walce na miecze świetlne, jak i na Moc. Niestety do pojedynku doszło w prawdziwym świecie, pełnym postronnych istot. Vader zabijając Kiraka, zajął jego miejsce. Kolejnym Jedi o tak potężnych umiejętnościach kontroli nad Mocą był jedynie jego syn Luke Skywalker, który w ostatnich chwilach swojego życia dokonał naprawdę heroicznego wyczynu, co zostało ukazane w filmie "Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi".

Przeczytaj także

Zobacz też: Jak powstał miecz świetlny Dartha Vadera? Zagadka w końcu rozwiązana

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.