Pogoda
04.11.2016 13:12

Hakerzy pokonują ponad połowę polskich komputerów

54,4% prób zainfekowania polskich komputerem złośliwym oprogramowaniem kończy się sukcesem. Co ciekawe, z takim wynikiem plasujemy się w czołówce najbardziej bezpiecznych pecetów w Europie.

Hakerzy pokonują ponad połowę polskich komputerów
foto: Christiaan Colen, CC BY-SA 2.0

Zabezpieczenie stosowane przez internautów – tak jak i sposób, w jaki przeglądają internet – dały nam 7. miejsce wśród europejskich krajów, które sprawiają najwięcej kłopotów cyberprzestępcom.

Bezapelacyjna pierwsza lokata przypadła Litwie – komputery u naszych sąsiadów są zabezpieczone na tyle dobrze, że sukcesem kończy się tylko co trzeci (33,1%) atak złośliwego oprogramowania.

Dokładnie na przeciwległym końcu listy znalazła się Bostwana z wynikiem… 100%. W całym kraju nie znalazł się nawet jeden komputer, który był w stanie oprzeć się zakusom złośliwego oprogramowania.

W Europie od Polski lepsi w zabezpieczaniu swoich pecetów (lub też atakowani z mniejszym zacięciem) są między innymi Białorusini, zajmujący wysoką pozycję z indeksem skuteczności hakerów wynoszącym 46,4%.

Uzyskany przez Polskę wynik 54,4% wystawia nam całkiem dobre świadectwo – gorsi od nas okazali się być Niemcy (55,1%), Francuzi (55,3%) i Szwajcarzy (59,9%).

Zupełnie za to nie radzą sobie z zabezpieczaniem swoich komputerów Grecy – złośliwe oprogramowanie zainstalowało się z sukcesem na 93,7% maszyn. W Europie bardziej nieodpowiedzialni są tylko Macedończycy, których komputery poddawały się hakerom w 94,8% przypadków.

Najgroźniejszym dla Polski krajem okazała się być Holandia. To jednak nic osobistego – kraj ten jest na czwartym miejscu na świecie pod względem łącznej liczby wykonywanych ataków.

Jak można się dowiedzieć, ponad 1/3 instalacji złośliwego oprogramowania w Polsce jest wynikiem otworzenia zarażonego dokumentu otrzymanego mailem. Hakerzy stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby na zachęcenie użytkowników do otworzenia załączników – rozsyłali już na przykład powiadomienia o wszczęciu rzekomej kontroli podatkowej. Przed mailami z taką wiadomością ostrzegało Ministerstwo Finansów.

Coraz częściej komputery Polaków atakowane są przez ransomware – złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane znajdujące się na dysku i żąda okupu za przywrócenie do niego dostępu. Malware tego typu odpowiada już za 10% przeprowadzanych ataków.

A Waszym komputerom zdarzyło się kiedyś złapać wirusa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery