Pogoda
04.01.2019 15:57

„Half-Life 3 potwierdzony” – do Valve wrócił scenarzysta Half-Life 2 i Portala

Twórcy Half-Life 2 oficjalnie potwierdzili powrót do tworzenia gier, a Gabe Newell stwierdził tajemniczo „On wrócił”. Internauci są przekonani, że chodzi o Erika Wolpawa, który napisał historie opowiadane w HL2 oraz Portalu.

Half-Life 2
foto: materiały prasowe

Scenarzysta odszedł z Valve w lutym 2017 roku, co przez graczy wciąż wyczekujących trzeciej części Half-Life było druzgocącą wiadomością.

Wygląda jednak na to, że Erik Wolpaw przeprosił się z twórcami Steama – jego nazwisko zostało dostrzeżone w „liście płac” Artifacta, karcianki stworzonej przez Valve.

Nie trzeba było długo czekać, że internauci dodali dwa do dwóch i z radością domyślili się, że prace nad Half-Life 3 są dzięki powrotowi Wolpawa praktycznie potwierdzone. Czy mogą mieć rację?

Hal-Life 3 tajną bronią Steama?

Valve przez długie lata zadowalał się rolą sprzedawcy gier – Steam to przecież największa tego typu platforma na świecie, deszcz dolarów spada więc na studio Gabe’a Newella praktycznie bezustannie.

Tyle tylko, że pozycja Steama jest zagrożona – coraz lepiej radzą sobie alternatywne platformy, takie jak na przykład polski GOG, a na dodatek do gry włączył się wydawca, który dysponuje niemal nieograniczonymi zasobami finansowymi, czyli Epic Games zarabiający krocie na Fortnite.

Epic Games Store wystartował pod koniec 2018 roku i zgodnie z przewidywania, stara się przyciągnąć użytkowników oferując im ciekawe gry za darmo – co dwa tygodnie rozdawany jest nowy tytuł.

Twórcy gier mogą liczyć w sklepie Epic na znacznie lepsze warunki współpracy dzięki niższej marży pobieranej przez nowego gracza – a dzięki wpływom Epic Games część twórców zrezygnowała już nawet całkowicie ze sprzedawania swoich gier na Steamie.

Valve nie może sobie pozwolić na spadek liczby użytkowników Steama – to tylko pomoże twórcom gier w podjęciu decyzji o przejściu na nową, dynamicznie rozwijającą się platformę – i w tym właśnie celu postanowił wrócić do produkowania przebojów, w tym do Half-Life 3.

Wiadomo, że trwają prace nad kilkoma tytułami z najwyższej półki – szczegółów oczywiście nie podano, co tylko stworzyło okazję do spekulacji. Skoro Valve chce przyciągnąć graczy do Steama publikując na nim (i tylko na nim) swoje gry, to powinni postarać się, żeby były jak najbardziej atrakcyjne. A nie ma chyba innej gry – może z wyjątkiem Wiedźmina 4 – na którą gracze czekaliby z podobnie ogromną nadzieją.

W którą grę zagralibyście chętniej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry